Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:06
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Nad Starym Kanałem Bydgoskim powstaną iluminacje

Powstaje dokumentacja niezbędna do stworzenia iluminacji śluz Starego Kanału Bydgoskiego. To kolejny element rewitalizacji unikatowego zabytku hydrotechnicznego, który pomoże także po zmroku podkreślić jego piękno. Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji. Przed wakacjami rozpoczniemy też konsultację całościowej koncepcji dalszej rewitalizacji plant nad całym Kanałem w granicach miasta.
Nad Starym Kanałem Bydgoskim powstaną iluminacje

Autor: fot.: Materiały prasowe

W ubiegłym roku wyremontowaliśmy wrota trzech śluz na Starym Kanale Bydgoskim. Konserwatorskie prace pozwoliły na bezpieczne użytkowanie hydrotechnicznego obiektu, który miał ogromny wpływ na dynamiczny rozwój Bydgoszczy. Pochłonęły one 3,7 mln zł. Równocześnie zleciliśmy prace nad projektem iluminacji  śluz. Projektanci opracowali już warianty realizacji tego zadania. Zakładają one punktowe podświetlenie wybranych elementów konstrukcyjnych lub bardziej rozporoszone światło. Podświetlenie zyskają śluzy:

·         nr IV przy ul. Wrocławskiej

·         nr V przy ul. Czarna Droga

·         nr VI przy ul. Bronikowskiego

Koncepcja podświetlenia została opracowana przez firmę QLAB Labarotary of Light.  Atrybuty poszczególnych rozwiązań dla każdej ze śluz najlepiej obejrzeć na filmie z wizualizacją rozwiązań.

 

https://www.youtube.com/watch?v=iNLoiBmGUCo

 

Koncepcje dla poszczególnych śluz zostały wybrane przez zespół uzgadniający w składzie m.in. Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Plastyka Miasta i opracowywany jest obecnie kompletny projekt budowlany.

 

Zdecydujemy z mieszkańcami

 

Przed wakacjami rozpoczniemy  konsultacje dotyczące koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru Starego i części Nowego Kanału Bydgoskiego do granic administracyjnych Miasta Bydgoszczy wraz z terenami przyległymi, w których będą mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy. Dokument będzie wyznaczał docelowe kierunki zagospodarowania terenu. Wszystkie nowe inwestycje, także projekty zgłaszane w ramach BBO, będą musiały wpisywać się w założenia ostatecznej wersji koncepcji.

 

Moc inwestycji

W ubiegłym roku w otoczeniu Kanału Bydgoskiego zleciliśmy kilka dużych inwestycji o łącznej wartości prawie 10 mln zł, m.in.:

·         remont konserwatorski wrót trzech śluz,

·         budowę drogi rowerowej pomiędzy Flisami i Osową Górą,

·         budowę ścieżki pieszej na Miedzyniu,

·         dosadzenie nad brzegami Kanału Bydgoskiego ponad 100 nowych drzew,

·         umocnienie brzegów po stronie Wilczaka (wkrótce zlecimy umocnienia przeciwległego brzegu)

·         budowę boiska do gry w bule, ścianki wspinaczkowej oraz tyrolki – czyli zjazdu linowego przy Czarnej Drodze,

·         zakup mobilnej sceny na potrzeby imprez plenerowych,

·         iluminację śluz - prace projektowe.

·         budowę „pszczelego” placu zabaw (ostatnio zleciliśmy II etap zadania)

 

https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/pszczeli-plac-zabaw-dla-maluchow/

 

Unikatowy zabytek

Stary Kanał Bydgoski to zachowany do dziś odcinek sztucznej drogi wodnej wybudowanej w latach 1773 – 1774. Koncepcja budowy połączenia wodnego Brdy i Noteci przecinającego linię wododziału powstała za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1766 roku jeden z najwybitniejszych kartografów Franciszek Florian Czaki opracował projekt kanału Brda-Noteć. Z uwagi na I rozbiór Polski, który nastąpił w 1772 r., prace nad projektem zostały wstrzymane. Koncepcje połączenia rzeki Brdy i Noteci przejął i zrealizował król pruski Fryderyk II na podstawie projektu powstałego również w 1772r. autorstwa Franza Balthasara Schönberga von Brenkenhoffa. Prace budowlane, którymi kierował Wilhelm Dornstein, trwały od wiosny 1773r. do połowy września 1774r. W tym czasie powstał kanał długości 26,7 km z 10 drewnianymi śluzami. Pracujemy nad uznaniem Kanału Bydgoskiego za pomnik historii. To niezbędny krok, który pozwoli następnie starać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 14 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama