Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kontynuacja domowego KTG dla kobiet w ciąży w Bydgoszczy

Urząd Miasta informuje, że Prezydent Rafał Bruski zdecydował o kontynuacji domowego KTG. Badanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przyszłych mam. Pierwszy raz usługę uruchomiono w Bydgoszczy w 2022 roku.
  • Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Autor: fot. ilustracyjna, pixabay

KTG - czyli kardiotokografia - to badanie monitorujące pracę serca nienarodzonego dziecka i czynności skurczowe macicy. Wykonywane jest za pomocą niewielkiego urządzenia umieszczonego na brzuchu kobiety.
Do realizacji usługi medycznej wykorzystany jest System KTG Sigmafon/System certyfikowany, cyfrowy, bezprzewodowy system składający się z sond FHR i TOCO, oprogramowania sterująco-retransmisyjnego oraz aplikacji Carebits i Carebits Doctor. Dzięki temu kobieta ciężarna ma możliwość wykonania badania KTG samodzielnie w domu.
Ponadto całodobowa opieka Centrum Monitoringu Położniczego na bieżąco autoryzuje badania pacjentek, ale również pozostaje do ich dyspozycji, udzielając porad lekarskich.
W latach 2022-2023 usługa przeznaczona była dla kobiet ciężarnych, po 30 tygodniu ciąży pojedynczej. W roku 2024 dla kobiet po 34 tygodniu ciąży - jest to szczególnie ważne w przypadku bezpiecznego prowadzenia ciąży tzw. średniego ryzyka (ciąże cukrzycowe, z nadciśnieniem tętniczym, in vitro, po 40 roku życia) ale również ciąż fizjologicznych.
W ramach usługi każdego roku wykonywanych jest 100 bezpłatnych badań dla ciężarnych mieszkających w Bydgoszczy.
Budżet Miasta na realizację usługi w latach 2022-2024 wyniósł: 299.000 zł.

Jak to działa?
Kobieta w ciąży zgłasza się do Biura ds. Zdrowia i Polityki Społecznej (telefonicznie nr tel. 525858904 lub mailowo [email protected]) i składa wniosek. Po jego weryfikacji otrzymuje kod dostępu do usługi, dzięki któremu zdalnie zamawia urządzenie KTG.
Ciężarna otrzymuje urządzenie na wskazany adres. Zgodnie z instrukcją przeprowadza badanie.
Wynik wykonanego badania jest analizowany przez najnowocześniejsze algorytmy by następnie trafić w ręce personelu medycznego, który po dodatkowej analizie dokonuje autoryzacji badania.
Wynik jest dostępny po ok. 15 minutach od zakończenia badania i przesyłany jest równocześnie do pacjentki i do lekarza prowadzącego lub położnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, pacjentka natychmiastowo jest kierowana do najbliższego szpitala.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 30 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama