Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Nagroda dla Bydgoszczy za rewitalizację Młynów Rothera

Miasto Bydgoszcz zostało nagrodzone za rewitalizację Młynów Rothera w konkursie na najlepsze wykorzystanie środków z UE w ciągu ostatnich 20 lat. Jury doceniło między innymi determinację miasta w drodze do ożywienia dawnego kompleksu zbożowo-młyńskiego i pomysły na zagospodarowanie ogromnych przestrzeni.
Nagroda dla Bydgoszczy za rewitalizację Młynów Rothera

Autor: fot.: Materiały prasowe

- Ta kolejna nagroda cieszy szczególnie z kilku powodów – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Doceniona została przede wszystkim nasza determinacja i odwaga. Młyny, gdy Miasto kupiło je od prywatnego inwestora były ruiną. W ciągu kilku lat wykonaliśmy pakiet prac związanych z ich kompleksową renowacją, a wszystkie prace uwzględniły zabytkowy charakter obiektów. Na realizację tego zadania konsekwentnie pozyskiwaliśmy europejskie pieniądze– łącznie ponad 30 mln zł. We współpracy z mieszkankami, mieszkańcami i ekspertami przygotowaliśmy szereg pomysłów na wypełnienie tych ogromnych przestrzeni wystawami, wydarzeniami, warsztatami, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku 280 tysięcy bydgoszczanek, bydgoszczan i turystów odwiedziło Młyny. Nagroda bardzo cieszy, my tymczasem pracujemy nad aranżacją kolejnych przestrzeni w tym kompleksie.

Młyny Rothera otrzymały nagrodę za najlepszą rewitalizację w kategorii społeczeństwo - unijne inwestycje 20-lecia. Konkurs organizowała ogólnopolski dziennik „Rzeczpospolita”. Na gali wręczenia nagród Bydgoszcz reprezentował zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa. To kolejna nagroda dla Miasta za Młyny Rothera. Wcześniej zostały one uznane za najlepszy produkt turystyczny 2023 roku według Polskiej Organizacji Turystycznej.

 Nasza perła

W 2013 roku miasto odkupiło zabytkowe obiekty i przystąpiło do przywracania im dawnego blasku. W ramach unijnego wsparcia dofinansowano łączną kwotą ponad 30 mln zł trzy projekty:

·         Park Kultury. Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - prace w Spichrzu Zbożowym,

·         Rewitalizacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne - prace w głównym budynku Młyna,

·         Przestrzeń edukacji w Młynach Rothera - prace w Spichrzu Mącznym.

W przygotowaniu są kolejne projekty z funduszy w ramach nowej perspektywy (2021-2027) na:

·         Doposażenie wnętrz,

·         Zagospodarowanie tarasów na strefę wypoczynku,

·         Utworzenie wystawy kulturalno-naukowej "Wiedza o Mózgu" oraz przestrzeni konferencyjnej.

Młyny po rewitalizacji, w stanie deweloperskim, zostały oddane w kwietniu 2021 roku, a udostępnione w listopadzie 2021 roku. Funkcjonują w nich m.in. dwie stałe wystawy:

·         „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”,

·         „Młyn-Maszyna”.

Docelowo taki charakter ma mieć również trzecia wystawa Brain Space dotycząca funkcjonowania mózgu, której koncepcja powstaje m.in. we współpracy z prof. dr hab. Markiem Haratem.

Nie tylko wystawy i warsztaty

W gmachu funkcjonuje Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. To instytucja, której celem jest wypełnianie życiem odrestaurowanego XIX-wiecznego kompleksu Młynów Rothera. Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera stopniowo rozwija działalność i zachęca do tego, żeby spędzać w nim twórczo i aktywnie czas - na warsztatach, wydarzeniach i wystawach. Do dyspozycji gości jest także duży drewniany taras z fontanną. bezpłatny punkt widokowy na ostatnim piętrze Młyna oraz lokale gastronomiczne. Dla gości dostępna jest także bogata oferta obejmująca wydarzenia i wystawy czasowe, które są organizowane zarówno przez samą instytucję, jak i jej partnerów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 995 hPa
Wiatr: 30 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama