Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Sebastian Gawronek i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak.
Uroczyste obchody rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 r. przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.
Spotykamy się w symbolicznym dniu i symbolicznym miejscu, w którym doszło do tego, że władza podniosła rękę na protestujących rolników i związkowców. Dzisiaj protest jest prawem i przywilejem, który słusznie obywatele mają i wielokrotnie wykorzystują, bo to jest podstawą demokracji. Pamiętajmy o tych, którzy podnosili głowę, kiedy to rzeczywiście wymagało odwagi
- mówił Wojewoda, dziękując uczestnikom za liczne przybycie.
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, że wydarzenia marcowe miały ogromny wpływ na historię Polski i walkę o demokrację.
Wydarzenia te pokazały jak ważna jest osobista postawa, pragnienie wolności oraz zrozumienie czym są prawa obywatelskie i wreszcie czym jest solidarność. Dziś oddajemy szacunek bohaterom tamtych wydarzeń. Karty historii są zapisywane nie tylko na polach bitew, ale również w życiorysach zwykłych ludzi, tak jak w życiorysach niektórych obecnych tu osób, zapisała się prawda o tamtych wydarzeniach sprzed 43 laty
- mówił Wicemarszałek.
Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa podkreślał znaczenie wyjątkowej odwagi i determinacji działaczy chłopskich z Kujaw i Pomorza.
Dała ona początek wydarzeniom z Bydgoskiego Marca. Za sprawą lokalnych działaczy opozycyjnych doszło do przełomowej mobilizacji i ogólnopolskiego buntu, wobec ówczesnej władzy, którego skala doprowadziła ostatecznie do daleko idących przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Cześć i chwała bohaterom Bydgoskiego Marca
Agnieszka Marcinkowska, Zastępca Przewodniczącego Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność" w swoim wystąpieniu podkreślała, że musimy pamiętać i edukować młodzież, która nie wie co działo się w tamtych czasach i jak trudno było walczyć o demokracje.
Naszym obowiązkiem jest dbałość o tożsamość narodową i kultywowanie wartości. Nasze województwo wyróżnia się na tle innych, bez względu na opcję polityczną i poglądy, zawsze wspólnie upamiętniamy wydarzenia Bydgoskiego Marca, powstania Solidarności i smutne wydarzenia wprowadzenia stanu wojennego.
Doktor Marek Szymaniak, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zaznaczył potrzebę pielęgnowania pamięci o wydarzeniach i osobach, które kreowały te wydarzenia.
Dlatego tu dzisiaj jesteśmy, zjednoczeni w polskiej pamięci o Bydgoskim Marcu 1981 roku, w chęci budowania w nas wszystkich solidarności i poczucia dumy, że jesteśmy Polakami i żyjemy w wolnym niepodległym Państwie Polskim. Cześć i chwała Solidarności Robotniczej, Solidarności Rolniczej.
Dla przypomnienia tamtych wydarzeń w sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca ’81 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z Janem Rulewskim, będącym uczestnikiem wydarzeń Bydgoskiego Marca oraz okolicznościowy wykład i konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Uroczystościom towarzyszy wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „O wieś wolną, niezależną, samorządną – rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca’81 i rejestracji Solidarności Rolniczej”, którą można oglądać przed Urzędem Wojewódzkim.
Napisz komentarz
Komentarze