Program „Aktywna Szkoła”, to 335 mln zł przeznaczonych na największy program miękki, realizowany przez Ministerstwo, w którym środki w całości mają być przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne. Jest to nowa koncepcja, która pozwoli na efektywne wykorzystanie przyszkolnych obiektów sportowych przez dzieci, młodzież, a także całe rodziny. Program „Aktywna Szkoła” to także odpowiedź Ministerstwa Sportu i Turystyki na negatywne tendencje dotyczące poziomu sprawności fizycznej oraz stanu zdrowia polskiego społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży.
Minister zachęcał do zgłoszeń w ministerialnych programach, by wykorzystywać ich pełen potencjał i zwiększać świadome dotarcie do młodzieży w kwestii sportu.
My jako państwo polskie, siłą samorządu, siłą budżetu państwa, inwestujemy w infrastrukturę, znajdującą się przy szkołach. W wielu miejscach w Polsce te obiekty służą tylko i wyłącznie szkole. Naszym celem jest, żeby w każdy dzień, po zajęciach szkolnych, szkolne obiekty sportowe były ogólnodostępne. Bydgoszcz jest jednym z przykładów, gdzie samorząd sam podjął taką inicjatywę. Niestety w Polce jest to jeden z niewielu chlubnych wyjątków
- mówił Minister podczas konferencji prasowej.
Program „Aktywna Szkoła” zakłada dofinansowanie trzech zadań:
1. Wspieranie działań sportowych na terenie szkół w weekendy (soboty, niedziele)
2. Wspieranie działań aktywizujących prowadzonych na samorządowych (w tym szkolnych) obiektach sportowych
3. Prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych
Minister odniósł się również do programu ,,Sportowe Talenty’’, który jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych uczniów pod względem sportowym.
Musimy rozmawiać o problemie wychowania fizycznego i obecności sportu w szkole. To program, który ma obowiązywać nie tylko w tym roku, ale ma zapoczątkować poważną diagnozę stanu rozwoju zdolności ruchowej uczniów. Program Sportowe Talenty zawiera w sobie również bardzo ważny wymiar prozdrowotny i diagnostyczny. Dzięki wynikom sprawnościowym uzyskanym podczas testów dzieci i młodzieży, możliwa będzie identyfikacja problemu i reakcji na niepokojące zjawiska. Od początku marca w programie zarejestrowało się 20 tyś. szkół. Wierze ze pozostałe również to zrobią.
- mówił Minister.
Wojewoda Michał Sztybel podkreślił, że to duża szansa dla wszystkich szkół i cieszy się z aktywności kujawsko-pomorskich placówek.
Cieszę się, że mogłem pośredniczyć między dyrektorami a Panem Ministrem. Była to bardzo ciekawa dyskusja, padło wiele pytań i chciałbym zapewnić o pełnej gotowości kujawsko-pomorskich szkół do włączenia się w programy, które proponuje Ministerstwo.
- mówił Wojewoda.
Podczas konferencji prasowej Minister Sławomir Nitras wręczył roczne stypendia sportowe w ramach Programu Team 100 Trener. Trafiły one do Wiesława Rakowskiego i Iwony Baumgart.
Są w Polsce trenerzy, którzy nie są trenerami kadry narodowej, bardzo często pracują w klubach, z młodzieżą i są pierwszymi wychowawcami mistrzów. Chciałbym, żeby trenerzy, którzy rozpoczynają pracę z młodzieżą, a którzy wychowali najwybitniejszych polskich sportowców byli również dostrzeżenie i uhonorowani. Stypendia, które wręczam trenerom waszym, bydgoskim i chciałbym żebyście wiedzieli, że są oni znani i szanowani w całej Polsce i są bohaterami, z których możecie być dumni
- mówił Minister, kierując słowa także do Prezydenta Rafała Bruskiego.
O stypendystach:
Wiesław Rakowski - trener kajakarzy Klubu Kopernik Bydgoszcz, szkoleniowiec Beaty Mikołajczyk - dwukrotnej medalistki olimpijskiej, mistrzyni świata i oraz mistrza świata Dawida Putto.
Iwona Baumgart - trenerka grupy sprintu w BKS Bydgoszcz i mama Igi Baumgart-Witan – mistrzyni i wicemistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej 4×400 m oraz sztafecie 4×400 m kobiet podczas Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio w 2020 roku.
Napisz komentarz
Komentarze