- Zainteresowanie, jakim cieszy się Astoria pokazuje, jak trafna była decyzja o jej budowie – podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Stworzyliśmy od podstaw miejsce, które przede wszystkim zachęca do aktywności mieszkańców i jednocześnie pozwala rozwijać się sportowcom. To jeden z obiektów przyciągających do Bydgoszczy także mieszkańców regionu i pomagający tworzyć atrakcyjna ofertę naszej branży turystycznej.
Bydgoska Astoria została otwarta 8 marca 2021 roku. Wówczas mieszkańcy mogli korzystać z 10 torów pływackich o długości 50 metrów oraz strefy SPA. Kilka miesięcy później otwarto klub Astoria Fitness. Do tej pory z oferty basenu skorzystało 893 tysiące osób. To absolutny rekord wszystkich pływalni w Bydgoszczy. Zainteresowanie Astorią z roku na rok jest coraz większe. W trzecim roku użytkowania zanotowano 381 tysięcy wejść. Z infrastruktury basenowej korzystają także 22 szkółki pływackie, zgrupowania sportowe oraz szkoły sportowe. W 2023 roku Astoria była zamknięta zaledwie przez 3 dni - w okresie świąt.
Olimpijska Astoria miejscem sportowych wydarzeń
Nowoczesny obiekt stał się także miejscem organizacji wielu ogólnopolskich wydarzeń sportowych. W ubiegłym roku odbyły się m.in.:
· Cykl zawodów: BYDGOSKA LIGA PŁYWACKA UNI-CAR RENAULT (II edycja);
· Cykl zawodów: TRIATHLON POD DACHEM (III edycja);
· Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12 i 13 letnich – 2 rundy 06.2023 i 03.2023
· Zimowe Mistrzostwa Polski jun. 16 lat
· Mikołajkowe Zawody Pływackie
· Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 13 lat II Runda
· XXXI Bydgoska Olimpiada Młodzieży
· Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu Osób z Niepełnosprawnościami
Przy ul. Królowej Jadwigi 12-krotnie gościła kadra narodowa seniorów przygotowująca się do mistrzostw świata i Europy oraz Igrzysk Olimpijskich w Tokio, w tym roku będzie szykowała się w Bydgoszczy do IO w Paryżu. 8-krotnie gościła w Bydgoszczy kadra paralimpijska, w tym przed MŚ, ME i IO. W tym roku będzie przygotowywała się do Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu. W 2022 roku na Astorii Dawid Wiekiera pobił rekord Polski na dystansie: 200m stylem klasycznym. Na przestrzeni 3 lat padło wiele rekordów juniorów i młodzieżowców.
Najlepsze standardy i ekorozwiązania
Budowa Astorii kosztowała 110 mln zł. Wewnątrz jest 10-torów do pływania o szerokości 25 m i długości 50 m (to aż 4 baseny szkolne!), zatapialny pomost dzielący basen na 2 części, ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości od 0 do 210 cm, głębokość 6m na długości 12m, pełna infrastruktura do zawodów pływackich – system startowy, monitoring falstartu itp., infrastruktura do piłki wodnej oraz pływania synchronicznego (głośniki pod taflą wody) oraz basen treningowy do analizy techniki pływania. Astoria to jednak nie tylko pływalnia, ale również funkcjonalne zaplecze do treningu siłowego oraz funkcjonalnego (siłownia, sala ćwiczeń). Gratką dla triathlonistów jest salka group cycling. Całość uzupełnia również strefa wellness, sklepik ze sprzętem oraz mała gastronomia z widokiem na Brdę.
W trosce o środowisko zamontowane zostały panele fotowoltaiczne oraz nowoczesny system uzdatniania wody przy zastosowaniu filtracji szkłem, co zapewnia krystalicznie czystą wodę, bezpieczną dla pływających, a także pozbawioną charakterystycznego zapachu chloru. A jeśli dodamy do tego system odzysku ciepła – można śmiało powiedzieć, że jest to obiekt wpisujący się w ekologiczne trendy. Pływalnia w Bydgoszcz robi niesamowite wrażenie z zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
Więcej informacji o obiekcie znajduje się na stronie https://astoriabydgoszcz.pl/
Astoria w liczbach:
· Liczba wejść ogółem od dnia otwarcia: 893 890
- 1 rok użytkowania – 235 tysięcy
- 2 rok użytkowania – 278 tysięcy
- 3 rok użytkowania – 381 tysięcy
· Pojemność niecki basenowej to 4560 m3 wody (tj. 4,56 mln litrów).
· Powierzchnia użytkowa obiektu - blisko 10 000 m2
Napisz komentarz
Komentarze