W pierwszej kolejności opracowane będą dwa warianty koncepcji nowego miejsca ułatwiającego parkowanie. Następnie do wybranego rozwiązania zostanie opracowany program funkcjonalno-użytkowy. Oprócz wielopoziomowego obiektu projektanci również przeanalizują między innymi zagospodarowanie przyległego terenu zielenią, zastosowanie elementów małej architektury, oświetlenia, monitoringu, kanalizacji deszczowej i powiązanie z komunikacją miejską.
Wstępnie zakłada się, że w nowym miejscu mogłoby zaparkować do 650 pojazdów oraz kilkadziesiąt rowerów. Część miejsc będzie uwzględniała potrzeby osób niepełnosprawnych. Wielopoziomowy obiekt powinien zostać wyposażony również w windę. W ramach systemu przeanalizowana zostanie budowa powiązanego z parkingiem przystanku komunikacji miejskiej, który zachęcać ma do korzystania z tego środka transportu. Wielopoziomowy obiekt pozwoliłby na uporządkowanie kolejnego ważnego miejsca w centrum Bydgoszczy.
Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Niezbędną dokumentacją miasto będzie dysponować do końca roku. Umożliwi to następnie skierowanie zadania do realizacji w oparciu o tryb „zaprojektuj i wybuduj”. Zadanie przygotowywane jest do realizacji w oparciu o środki unijne na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Analizowane będzie również stworzenie dodatkowych parkingów typu Park&Ride na terenie Bydgoszczy. Koszt całego przedsięwzięcia, obejmującego kilka parkingów przy pętlach tramwajowych i autobusowych oraz wielopoziomowego obiektu przy Grudziądzkiej, szacowany jest na około 35 mln zł.
Obecnie na parkingu przy ul. Grudziądzkiej może parkować do 290 pojazdów. Po stworzeniu wielopoziomowego obiektu ta liczba może wzrosnąć do 650 miejsc. Wcześniej budowę parkingu w tym miejscu analizowały prywatne podmioty zainteresowane partnerstwem publiczno-prywatnym, ale nie zdecydowały się one na realizację przedsięwzięcia. Parkingi typu Park&Ride oraz Park&Go ograniczają liczbę pojazdów wjeżdżających do ścisłego centrum. Dzięki korzystnej lokalizacji oraz powiązaniu z systemem komunikacji miejskiej umożliwią kontynuowanie podróży z wykorzystaniem transportu publicznego (autobus, tramwaj, rower miejski) lub pieszo.
Napisz komentarz
Komentarze