Wydarzenie zostało przygotowane wspólnie przez: Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Uroczystość przeprowadzono z zachowaniem ceremoniału wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach którego odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Uczestnicy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych złożeniem kwiatów na kwaterze.
Historia pełna jest zdarzeń, które dziś łatwo oceniać, jako te które nie miały szans powodzenia. Ale przestrzegam zawsze, że nie żyliśmy w tamtych czasach, w tamtych okolicznościach i nie podejmowaliśmy tamtych decyzji
– mówił Wojewoda Michał Sztybel.
Wojewoda przywołał również słowa Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wspominał historię swojego ojca.
Ojciec był w antyradzieckiej partyzantce na Wileńszczyźnie. Było ich 9, a 7 z nich zostało profesorami. Zadaje sobie często pytanie, ile było takich wspaniałych chłopców, którzy nie dożyli, ale mogli dać Polsce nie tylko przelaną krew, ale też prace i talenty
Tegorocznym wydarzeniom towarzyszy wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, autorstwa dr Kamili Churskiej i Piotra Wiejaka pt.: Ocaleni z niepamięci. Żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej „Łączki”, którą można oglądać przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3.
Napisz komentarz
Komentarze