- Ostatnia dekada to czas, w którym postawiliśmy na wzmocnienie kulturalnego potencjału miasta – podkreśla prezydent Bydgoszczy. – Stąd szereg inwestycji związanych z naszymi instytucjami kultury. Zrewitalizowaliśmy gmachy Młynów Rothera, Muzeum Okręgowego i Teatru Kameralnego. Dzięki współpracy i finansowemu zaangażowaniu Miasta powstaje nowoczesny kampus Akademii Muzycznej oraz rośnie nowa część Opery Nova. To inwestycje, które w kolejnych latach będą umacniać naszą pozycję jako najważniejszego ośrodka kultury nie tylko w regionie. Nowe przestrzenie ułatwią tworzenie oferty, która będzie inspirować również mieszkańców innych regionów i państw do odwiedzenia Bydgoszczy, być może rozpoczęcia nauki, a potem pracy. Tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki utwierdza nas, by dalej konsekwentnie realizować nasze ambitne cele związane z kulturą – podkreśla prezydent.
Prace budowlane przy rozbudowie Opery Nova rozpoczęły się dokładnie przed rokiem. Ze stanem realizacji inwestycji, na zaproszenie dyrektora Opery Nova Macieja Figasa, zapoznawali się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
Żuraw na budowie
W pierwszej kolejności teren zbadali archeolodzy. Wcześniej w miejscu rozbudowywanego gmachu znajdowały się m.in. spichrza. W połowie ubiegłego roku ruszyły prace przy wykonywaniu żelbetowych ścianek szczelinowych, które będą jednocześnie częścią ścian fundamentowych. Zabezpieczają one również wciąż powiększany wykop pod podziemny parking oraz najniższe kondygnacje IV kręgu. Na budowie stosowane są tymczasowe rozpory, które do czasu wykonania stropu zabezpieczają ściany przed naporem ziemi. Dużym wyzwaniem był również napór wód podziemnych. W styczniu na budowie zmontowany został żuraw. Dźwig ustawiony od strony ul. Karmelickiej ułatwia transport coraz większej liczby materiałów budowlanych. Powstają też pierwsze stropy nad częścią podziemnego parkingu oraz słupy, na których opierać będą się kolejne kondygnacje. W tym roku rozpoczną się także prace związane z przebudową ul. Karmelickiej, która stanowić ma bezpieczny dojazd do dwupoziomowego podziemnego parkingu. To zadanie realizować będzie bezpośrednio miasto.
Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex. Inwestycja kosztuje 116 mln zł. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku. Po odbiorach będą objęte 7-letnią gwarancją.
Duży zakres prac
Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że IV krąg Opery pomieści między innymi:
· salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
· przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery;
· przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
· salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osób;
· powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.
Drugą częścią inwestycji, jest dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Garaż połączony będzie funkcjonalnie z budynkiem Głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zapewni miejsca postojowe dla 228 pojazdów. Pozwoli to uporządkować i nadać estetycznego wyglądu kolejnym terenom w Salonie Bydgoszczy. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. W trakcie rozbudowy Opery Nova o IV krąg kładka zostanie lepiej skomunikowana z placem otaczającym ważny gmach. Znikną m.in. schody utrudniające poruszanie osobom z niepełnosprawnościami i rowerzystom.
Napisz komentarz
Komentarze