Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Wdrażanie ustawy dekomunizacyjnej w Bydgoszczy

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji prasowej zwrócił się do samorządów regionu o terminowe zrealizowanie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Wdrażanie ustawy dekomunizacyjnej w Bydgoszczy

Autor: KPUW

W konferencji uczestniczył dr Marek Szymaniak z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, który poinformował, że IPN w świetle zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego jest zobowiązany do wydawania opinii dotyczących dekomunizacji przestrzeni publicznej czyli nazw wszystkich tych ulic, które po 1989 roku jeszcze nie zostały zmienione. Dotychczas o wydanie takiej opinii zwróciły się następujące gminy: Barcin, Brodnica, Choceń, Chodecz, Koronowo, Kowalewo Pomorskie, Lniano, Mrocza, Radziejów, Sępólno Krajeńskie, Solec Kujawski, Śliwice, Toruń, Tuchola i Więcbork. Ulice zostały już zmienione w Lnianie i w Choceniu. Pozostałe samorządy mają na to jeszcze dwa i pół miesiąca.

Ustawa, która weszła w życie 2 września 2016 roku dopełnia proces dekomunizacji przestrzeni publicznej, który ma się w świetle zapisów ustawy zakończyć pod koniec 2017 roku. Od 2 września, przez trzy miesiące, czyli kiedy będzie kontynuował zadanie wojewoda kujawsko-pomorski, relikty komunizmu wyeksponowane w nazwach ulic i budowli znikną z przestrzeni publicznej - mówił dr Szymaniak.

Zmiany nazw ulic nie spowodują kosztów dla mieszkańców i społeczeństwa, a postępowania sądowo-administracyjne są wolne od opłat – mówił wojewoda podczas konferencji na temat stanu wdrażania w województwie ustawy dekomunizacyjnej. Wymiana dokumentów nie musi nastąpić w momencie zmiany nazw ulic, tylko w momencie utracenia ważności danego dokumentu – dodał.

Wojewoda podczas konferencji podziękował tym wszystkim samorządom, które do tej pory podjęły inicjatywę zmiany nazewnictwa ulic na swoim terenie oraz tym samorządom, które podjęły te starania przed wejściem ustawy dekomunizacyjnej w życie. Zaapelował też do samorządów, aby realizowały zapisy ustawy na swoim terenie.

IPN przygotowuje również całościowy przegląd ulic, które dzisiaj jeszcze gloryfikują ustrój komunistyczny. Wynika z niego, że sporym problemem w przestrzeni publicznej jest nazewnictwo odwołujące się do momentu wkroczenia Armii Czerwonej do poszczególnych miast województwa kujawsko-pomorskiego, czyli daty styczniowo-lutowo-marcowe 1945 roku. One również zostaną z przestrzeni publicznej usunięte.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama