Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

III LO przejdzie modernizację

Zlecamy duży remont zabytkowego gmachu III LO. Prace będą prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Gmach na Okolu ma wyjątkowo ciekawą kartę historii.
III LO przejdzie modernizację

Autor: fot.: UM Bydgoszcz

- W ciągu ostatniej dekady wyremontowaliśmy szereg miejskich obiektów związanych z historią miasta m.in. Młyny Rothera czy gmach Muzeum Okręgowego. Cieszę się, że  do tego grona dołącza budynek III LO. To wyjątkowa szkoła której cała społeczność – nauczyciele, uczniowie, rodzice  w sposób szczególny zaangażowali się w ochronę oraz promocje dziedzictwa Kanału Bydgoskiego. W strukturach szkoły przez wiele lat działało Muzeum Kanału Bydgoskiego. Myślę że konserwatorski remont tej placówki z pewnością będzie zachęcał do dalszej troski o nasze historyczne dziedzictwo – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. 

Zaczynamy od projektu

W pierwszym etapie przygotowana zostanie kompleksowa dokumentacja projektowa. Wstępnie zakładamy zlecenie prac konserwatorskich elewacji budynku III LO. Inwestycja obejmuje również wymianę pokrycia dachowego zabytkowego gmachu wraz z wymianą stolarki okiennej. W najbliższych dniach ogłosimy przetarg związany z wyborem wykonawcy projektu. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na jesień. Wykonawca na realizację tego przedsięwzięcia będzie miał kilka miesięcy. W tegorocznym budżecie na rozpoczęcie robót zarezerwowaliśmy prawie 2 mln zł. Środki na inwestycje pozyskaliśmy z funduszy zewnętrznych. Zmiany zajdą również w przestrzeni wokół szkoły. Planowana jest m.in. budowa bieżni i siłowni. Więcej szczegółów znajduje się TUTAJ.

Szkoła nad Kanałem

Budynek szkoły III LO przy ul. Nowogrodzkiej 3 znajduje się na osiedlu Okole, w sąsiedztwie starego odcinka Kanału Bydgoskiego, przekształconego w planty nad Kanałem Bydgoskim. Został wzniesiony w 1879 roku jako gminna szkoła ludowa na Okolu (Gemeinde-schule Schleusenau). W latach 90. XIX wieku, budynek został rozbudowany do pełnienia roli szkoły podwójnej (Doppel Volksschule) – złożonej z dwóch oddzielnych szkół, jednej dla dziewcząt i drugiej dla chłopców. Szkoły te miały charakter wielowyznaniowy, w których językiem wykładowym był niemiecki. W roku szkolnym 1926/1927 nastąpiło nadanie placówce imienia Adama Mickiewicza. Siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego, mieszcząca się obecnie przy ul. Staroszkolnej 10, prędzej znajdowała się w budynku na dziedzińcu III LO – 29 września 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum w wyremontowanym pomieszczeniu na terenie szkoły. Nowa siedziba muzeum wraz z Centrum Edukacyjno – Społecznym  została uroczyście otwarta 19 czerwca 2021 roku, szczegóły TUTAJ.

Piękna karta historii
Budynek dzisiejszej szkoły średniej, pod koniec XIX wieku został rozbudowany w 1897 roku przez Johannesa Schwarze – radcę budowlanego. W 1898 roku podwójna Szkoła Ludowa powitała pierwszych uczniów. Podział szkoły na dwie oddzielne części, odzwierciedlony był w architekturze budynku, który zarówno na stronie frontowej jak i tylnej, posiadał po parze ryzalitów, w których umieszczone zostały wejścia do obu szkół. Każda z nich posiadała odrębne pomieszczenia lekcyjne, zaś częścią wspólną była tylko aula położona na II piętrze. Piękna, historyzująca bryła budynku z czerwonej cegły, po rozbudowie mogła przyjąć olbrzymią liczbę uczniów. Lata trzydzieste poza zmianą organizacyjną przyniosły również elektryfikację szkoły. W trakcie II wojny światowej gmach szkolny zagarnięto na siedzibę wojsk hitlerowskich i pomieszczenia dla jeńców wojennych. Sprzęt szkolny i pomoce naukowe zostały zniszczone. Poza kilkoma ocalałymi kronikami szkolnymi, zniszczono i zagubiono dokumenty. Budynek szkoły znacznie zdewastowano. Po wojnie zorganizowanie edukacji powierzono Ksaweremu Jędryczce 26 lutego 1945 roku, dzięki któremu już 19 marca można było otworzyć Szkołę Podstawową nr 15 im. Adama Mickiewicza. Do szkoły miały uczęszczać dzieci z okolicznych dzielnic – Okola, Miedzynia i Wilczaka. 14 października 1947 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego przemianowało Szkołę Podstawową na V Państwową Szkołę Stopnia Licealnego i Podstawowego. Była to tzw. jedenastolatka. Rok 1950 przyniósł kolejną zmianę nazewnictwa. Szkoła została przemianowana na IV Państwową Szkołę Stopnia Licealnego i Podstawowego. W roku szkolnym 1950/1951 odbyła się pierwsza w historii szkoły matura. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1954 roku, kiedy przemianowano ją na Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące nr 2, z dyrektorem Adamem Zalewskim, który bardzo zasłużył się dla tej placówki, pracującym w niej do 1984 roku. Ostatecznie na przełomie lat 1961/1962 szkoła została przemianowana na III Liceum Ogólnokształcące. Historia szkoły nie szła w zapomnienie i w kwietniu 1978 roku otwarto szkolną Izbę Pamięci Narodowej, która posiadała dział tradycji szkoły. Przy coraz nowocześniejszej szkole powstało z inicjatywy Sebastiana Malinowskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego. III LO im. Adama Mickiewicza  od lat szczyci się niemalże 100% zdawalnością egzaminów, język angielski nauczany jest międzywydziałowo, w nowoczesny sposób, na 8 poziomach zaawansowania. Uczniowie szkoły osiągają bardzo dobre wyniki w olimpiadach i konkursach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 993 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama