Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kolejne projekty w Bydgoszczy dzięki unijnemu wsparciu

W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 20 lat Polski w Unii Europejskiej. 80 procent mieszkańców uważa, że Bydgoszcz korzysta na obecności w europejskiej wspólnocie, w której oprócz integracji gospodarczej wyjątkową rolę pełnią takie wartości jak demokracja, godność ludzka, wolność i równość. Sprawdzamy, jakie projekty będą realizowane w Bydgoszczy dzięki unijnej współpracy.
Kolejne projekty w Bydgoszczy dzięki unijnemu wsparciu

Autor: fot. ilustracyjna, pixabay

- Często zapominamy, że Unia Europejska to coś więcej niż wspólnota gospodarcza – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Wiele osób próbuje sprowadzić naszą obecność w tej wspólnocie do finansowego wsparcia ważnych inwestycji, projektów. Oczywiście ten bilans wyszedł Bydgoszczy na duży, ponad miliardowy  plus. Przed nami szereg kolejnych ambitnych projektów i inwestycji. Jednak równie istotna powinna być dla nas wspólnota wartości, na których powstawała i opiera się Unia Europejska. Szczególnie po doświadczeniach ostatnich lat ta refleksja jest mi bardzo bliska - zbyt często zasady demokracji, godność wielu obywateli, ich prawa i równość wobec prawa schodziły na drugi plan. W tym czasie o te kanony demokracji upominało się wiele europejskich instytucji.

Nowa perspektywa, nowe inwestycje

W Bydgoszczy rozpoczęliśmy już realizację zadań, które są finansowane ze środków na lata 2021-27. Podpisaliśmy pierwsze umowy związane z naszymi inwestycjami. Najważniejsze z nich to m.in.:

·         Zakup nowoczesnych, niskopodłogowych  tramwajów (75,4 mln zł dofinansowania)

·         Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 (5,2 mln zł dofinansowania)

·         Adaptacja budynku na Błoniu na potrzeby Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem (dofinansowanie 2,9 mln zł)

Złożyliśmy też wnioski na realizację szeregu innych projektów. Czekamy na rozstrzygnięcia związane z takimi projektami jak:

·         Realizację dodatkowych zajęć w bydgoskich podstawówkach oraz dokształcanie nauczycieli

·         Doposażenie szkół zawodowych oraz szkolenia dla nauczycieli

·         Budowę i zakup punktów selektywnej zbiórki odpadów (w tym 3 mobilnych oraz 60 punktów na elektroodpady)

·         Utworzenia klastra energii (społeczności energetycznej, która wspólnie będzie wprowadzać rozwiązania ograniczające jej zużycie)

·         Zwiększenie odporności na cyberataki   

 

Przygotowujemy się również do aplikowania o środki na kolejne duże inwestycje, między innymi:

·         Termomodernizację miejskich budynków (kontynuacja programu ”Ekoszkoła i ekoprzedszkole”)

·         Rewitalizację parku Centralnego wraz z utworzeniem otwartego kąpieliska

·         Kolejny etap prac przy wykorzystaniu przestrzeni Młynów Rothera (m.in. Centrum Wiedzy o Mózgu)

·         Rozbudowę, modernizację i wyposażenia warsztatów w zawodówkach

W najbliższych latach w oparciu o środki unijne dla Metropolii Bydgoszcz (ponad 100 mln euro) zrealizujemy też szereg innych projektów:

·         Przebudowę torowiska na ul. Toruńskiej od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni MZK (wybraliśmy  wykonawcę)

·         Budowę dróg rowerowych łączących miasto ze ścieżkami w podmiejskich gminach (w tym roku zlecimy pierwsze zadania)

·         Projekty związane z zazielenianiem miasta (m.in. przygotowania do II etapu rewitalizacji parku Ludowego)

·         Rozbudowę ul. Nakielskiej (trwają prace projektowe)

Równocześnie miasto Bydgoszcz pozyskało na kluczowe projekty z krajowego programu FEnIKS (prawie 50 mln euro ). Przeznaczymy je na duże zadania inwestycyjne:

·         budowę torowiska na Szwederowo (trwają prace projektowe)

·         dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (po konsultacjach poprawiana jest  koncepcja)

·         modernizacja pętli Las Gdański (trwają prace projektowe)

Liczy się każde euro

Dodatkowe fundusze unijne mogą trafić do Bydgoszczy z Krajowego Planu Odbudowy m.in. na badania i remediacje terenów po dawnym „Zachemie” oraz na budowę terminala intermodalnego w Emilianowie. Na bieżąco analizujemy możliwości pozyskiwania środków unijnych w trybach konkursowych i przygotowujemy odpowiednie wnioski.

Warto wiedzieć

Łączna wysokość zdobytych pieniędzy unijnych w latach 2014-20  wyniosła ponad 1,3 miliarda złotych.  Środki pochodziły zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Programu Infrastruktura i Środowisko, programów LIFE, POWER, czy Interreg Europa. Pomogły one zrealizować wiele kluczowych inwestycji takich jak: rozbudowa ul. Kujawskiej, Grunwaldzkiej, kanalizacji deszczowej, sieci ciepłowniczej. Dzięki nim udało się zrewitalizować Stare Miasto, Stary Fordon i kilka parków. Tchnęły życie w mury Młynów Rothera, Teatru Kameralnego oraz gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

W5 07.02.2024 22:38
Niby tak ale szału nie ma

zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 15 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklamadotacje rpo
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama