„Hamlet” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego udowadnia, że nawet w słynnym pytaniu „być czy nie być” można odnaleźć wiele zaskakujących możliwości – tak lub nie? Za czy przeciw? Lepiej pomścić ojca czy rzucić to wszystko i wyjechać z kraju? Piekło codziennych wyborów. Czy naprawdę musimy jednak wybierać?
Spektakl odrzuca zerojedynkowe myślenie, bo czy między zerem i jedynką nie ma nieskończonej ilości liczb po przecinku? Czy wszyscy się od siebie nie różnimy – charakterem, umysłem, ciałem? Zerojedynkowość, znana jako dychotomia, nie uwzględnia tego co znajduje się między białym a czarnym, ogranicza możliwości i ostatecznie może mieć destrukcyjny wpływ na życie oraz relacje z innymi. Twórcy i twórczynie spektaklu fantazjują o świecie, w którym nie trzeba wybierać tylko pomiędzy złem a mniejszym złem, szukają przestrzeni między dwoma skrajnościami, rezygnując z wyboru albo-albo.
„Hamlet” na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie opowiada zatem dramatu takiego, jaki znamy – wcale nie poszukuje on odpowiedzi na „być czy nie być”, a tekst aktu drugiego, powstał na podstawie wydarzeń realnych – castingu do roli Hamleta, według relacji Jana Kowalewskiego.
Produkcję wyreżyseruje Cezary Tomaszewski – nominowany do „Paszportu Polityki” reżyser teatralny. Debiutował w Wiedniu w Brut Theater głośną autorską inscenizacją „Wesołej wdówki” Lehara do której obsady zaprosił cztery polskie sprzątaczki. Przedstawienie wyróżnione zostało przez prestiżowe magazyny Theater heute i Falter (najlepszy młody reżyser i najlepsza off-owa produkcja roku 2009 w Wiedniu), oraz zaproszone na festiwale w Bregenz, Londynie i Fribourgu. Po powrocie do Polski, Tomaszewski podjął współpracę z krakowską orkiestrą Capella Cracoviensis. Od debiutu w teatrze dramatycznym przedstawieniem „Wesele na podstawie Wesela” Wyspiańskiego w Teatrze Kochanowskiego w Opolu, Tomaszewski konsekwentnie rozwija swoje umiejętności w rożnych gatunkach teatralnych. We wrześniu 2024 Tomaszewski debiutował w wiedeńskim teatrze operowym Theater and der Wien realizacją monumentalnej opery Donizettiego „Les Martyrs”.
Bydgoska publiczność Cezarego Tomaszewskiego kojarzyć może ze spektakli „Cezary idzie na wojnę” (Komuna//Warszawa) oraz „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie), które zaprezentowane zostały podczas ubiegłych edycji Festiwalu Prapremier.
Do pracy nad spektaklem zostali zaproszeni aktorzy i aktorki TPB: Marian Jaskulski, Karol Franek Nowiński, Emilia Piech, Michalina Rodak, Michał Surówka, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska oraz student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Filip Lasota.
Wśród twórców oraz twórczyń spektaklu znaleźli się także: Konrad Sierzputowski (scenariusz), Klaudia Hartung-Wójciak (współpraca dramaturgiczna), Natalia Mleczak (scenografia, kostiumy), Jędrzej Jęcikowski (światła), Bartłomiej Chmara, Daniel Dera, Daria Główczyńska (realizatorzy), Magdalena Niedźwiecka (producentka). Nad przebiegiem spektaklu czuwać będzie inspicjentka oraz asystentka reżysera – Hanna Gruszczyńska.
„Hamlet” na małej scenie TPB zadebiutuje już 26 stycznia (piątek) o godz. 19:00, pokazy popremierowe odbędą się 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00 oraz 28 stycznia (niedziela) o godz. 18:00.
Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).
Napisz komentarz
Komentarze