- Zlecamy takie badania, by skutecznie rozwiązywać problemy mieszkańców – podkreśla zastępca prezydenta Łukasz Krupa – Po wielu latach cięć przez poprzedni rząd w finansowaniu samorządów odpowiedzialne wydawanie pieniędzy na miejskie usługi i inwestycje nabrało jeszcze większego znaczenia niż w poprzednich dekadach. Dlatego oceny bydgoszczanek i bydgoszczan, w których wskazują ogólne zadowolenie z poziomu życia i poszczególnych sfer funkcjonowania miasta pomogą nam tworzyć przyjazną Bydgoszcz. Miasto, w którym warto mieszkać, rozwijać pasje, pracować, uczyć się, spędzać wolny czas.
Zadowolenie z poziomu życia w Bydgoszczy wzrasta. Aktualnie 70 proc. badanych wyraża satysfakcję z jakości życia w mieście– to poziom o ponad 10 punktów procentowych wyższy niż w poprzednich pomiarach. Jednocześnie badani coraz częściej spodziewają się poprawy jakości życia – aktualnie 41 procent. Bydgoszcz zdaniem mieszkańców zdecydowanie zyskuje na obecności w Unii Europejskiej (80 procent). W najbliższych latach unijne środki pomogą nam między innymi w inwestycjach związanych z budową nowej linii tramwajowej na Szwederowo, przy rewitalizacji parków i termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach programu EkoSzkoła. Na tle sprawdzanych aspektów życia w Bydgoszczy najlepsze oceny dotyczą wywozu śmieci i zieleni miejskiej.
Miejskie programy dobrze znane
Najlepiej rozpoznawalnym programem miejskim jest Bydgoski Budżet Obywatelski (85 proc.), następnie Aktywna Bydgoszcz (64 proc.) oraz Czysta Bydgoszcz (62 proc.). Pozostałe programy są mniej znane (wskazania poniżej 50 proc.). W Bydgoskim Budżecie Obywatelskim według ankietowanych głosowało 43 proc. mieszkańców. Pozostali nie brali udziału głównie ze względu na brak czasu (50 proc). Istnieje wysoki poziom poparcia dla kontynuacji programu leczenia niepłodności metodą in vitro (80 proc.). O programie słyszało 34 proc. bydgoszczan.
Miasto – sprawny organizator
Na tle codziennych aspektów życia w Bydgoszczy najlepsze oceny dotyczą wywozu śmieci (80 proc.), zieleni miejskiej (74 proc.), a także oferty kulturalnej (68 proc.) i sportowo-rekreacyjnej (64 proc.). Wkrótce zrealizujemy kolejne inwestycje, które mają wspierać te obszary, m.in. budowę otwartego kąpieliska i wodnego placu zabaw w parku Centralnym, budowę hali lekkoatletycznej i strzelectwa sportowego, zakończymy modernizację Teatru Polskiego. W tym roku oddaliśmy do użytku nowoczesną sortownię odpadów.
Komunikacja – problem do poprawy
Z komunikacji miejskiej korzysta dwóch na trzech mieszkańców. Wśród użytkowników komunikacji publicznej 41 proc. korzysta z tego rodzaju transportu regularnie (minimum 4-5 razy w tygodniu). 35% bydgoszczan ocenia ją negatywnie. W ubiegłym roku, jeszcze przed rozpoczęciem badań, zapadły decyzje, które mają poprawić jej funkcjonowanie i ofertę:
· Jesteśmy w trakcie wymiany całej floty tramwajowej na nowoczesne "niskopodłogowce". Do 2025 roku odbierzemy wszystkie z 40 zamówionych składów.
· W budżecie na 2024 roku najbardziej wzrosły wydatki na transport publiczny (o 17 procent do kwoty ponad 267 mln zł). ZDMiKP zaplanował zwiększenie pracy przewozowej, której wielkość ma wynieść 18 mln wozokilometrów (w ubiegłym roku było to 17,7 mln wozokilometrów).
· Od nowego roku obsługę części kursów MZK przejął prywatny przewoźnik.
· Zdobyliśmy środki i jesteśmy tuż przed podpisaniem umowy na modernizację zajezdni tramwajowej dla MZK.
· Przygotowujemy się do budowy nowej linii tramwajowej na Szwederowo.
· W tym roku rozpoczniemy budowę kolejnych przystanków wiedeńskich i przygotowania do dostosowania ronda Jagiellonów (najważniejszego węzła komunikacyjnego) do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Miejsca parkingowe i drogi– zmieniamy filozofię
Połowa bydgoszczan wskazywała również na problem związany z brakiem odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. W salonie Bydgoszczy miasto zdecydowało się jednak wprowadzić jakościową zmianę. Po wielu analizach i konsultacjach uważamy, że w tym obszarze Bydgoszczy preferować będziemy ruch pieszych, rowerzystów oraz transport publiczny. Dopuszczamy natomiast budowę parkingów na obrzeżach centrum oraz osiedlach.
Mieszkańcy zwracali również uwagę na przedłużające się remonty, korki, stan dróg i chodników (badanie prowadzono w kulminacyjnym momencie wielu prac nad kanalizacją deszczową. MWiK ze względu na zerwanie kontraktu z winy pierwszego wykonawcy, część zadań realizował jednocześnie, poza wcześniej przyjętym harmonogramem. Pozwoliło to wykorzystać w pełni 155 mln unijnego dofinansowania). W tym roku inwestycji powodujących utrudnienia na drogach będzie znacznie mniej. Zaplanowano przede wszystkim prace na drogach osiedlowych, rewitalizację reprezentacyjnych placów, remonty nawierzchni i mniejsze remonty.
Badanie zrealizowała firma Instytut badań rynkowych i społecznych. Realizowano je w grudniu 2023 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Przeprowadzono je na próbie 1000 mieszkańców.
Raport do pobrania-> TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze