Urząd Miasta informuje, że tym roku świętowanie rozpocznie już w piątek (19.01). O godz. 11 Muzeum Okręgowe zaprasza do Spichrzy nad Brdą na spotkanie, podczas którego przybliżone zostaną ciekawostki historyczne, a także zaprezentowane eksponaty związane z powrotem Bydgoszczy do macierzy w 1920 roku. Na chętnych czekać też będą słodkości wypiekane specjalnie na tę okazję.
Od 12 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się akcja edukacyjno-momorialna "Jerzy Rupniewski - Pracownia Artysty". W bibliotecznej „Strefie Kultury” odtworzony zostanie duch pracowni malarskiej, zobaczymy oryginalne i reprodukowane pocztówki projektu malarza, obrazy i szkice. Będzie też możliwość grupowego zwiedzania bibliotecznych Zbiorów Specjalnych, a o godz. 17 dr Anna Nadolska zaprosi na wykład "Bydgoskie patriotki". Wydarzenia związane z powrotem miasta do Polski odbywać się będą w bibliotece również w sobotę.
Właśnie w sobotę, 20 stycznia czekać na nas będą główne obchody. Przed południem złożone zostaną kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy oraz przed tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.
Po mszy św. w Katedrze Bydgoskiej o godz. 13 rozpoczną się uroczystości na Starym Rynku. Po ceremoniale wojskowym i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa do wspólnego muzykowania zaprosi bydgoszczan Kapela Podwórkowa "Ferajna Bydgoska". Wspólnie z zespołem zaśpiewać będzie można m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko…” Przewodnikami podróży w czasie będą rekonstruktorzy z Ochotniczej Kompani Wielkopolskiej, którzy w dynamicznym pokazie odegrają kilka historycznych scen, w tym pokaz musztry i prezentację ekwipunku.
W Teatrze Kameralnym od godz. 14 czekać będzie "Dzień Babci i Dziadka - śladami bydgoskich historii i legend", a o godz. 18 na Barce Lemara rozpocznie się tradycyjna potańcówka w stylu międzywojnia "pod ferdeką".
Napisz komentarz
Komentarze