Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Renowacja bydgoskich zabytków. Trwa nabór wniosków

Do 15 lutego br. trwa nabór wniosków o dotacje z Bydgoskiego Programu Wsparcia Renowacji Zabytków. Pół miliona złotych wesprze remonty kolejnych kilku prywatnych obiektów. Jednocześnie będziemy prowadzić szereg innych zadań przy wiekowych miejskich budynkach.

Autor: fot.: Materiały prasowe

Do 15 lutego 2024 roku można składać wnioski do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków przeznaczamy pół miliona złotych rocznie.

Piękniejące kamienice

Złożone wnioski do końca marca br. zostaną ocenione przez komisję z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ważnymi kryteriami oceny są między innymi wartość historyczna budynków, położenie oraz dodatkowe prace planowane przez inwestora. Ostateczną decyzję, w drodze uchwały, podejmuje Rada Miasta. Dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, z terenu miasta Bydgoszczy. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 procent nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.

W ubiegłym roku, dzięki miejskim dotacjom, prace przeprowadzone zostały w kilku obiektach m.in: przy kamienicy przy ul. Świętojańskiej 18, Magdzińskiego 7-9 oraz kościele na placu Piastowskim. Wniosek o dotację konserwatorską  do pobrania: TUTAJ

Nowe elewacje, dachy i oświetlenie

W ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, stosujemy cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów. Wprowadziliśmy również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowaliśmy Stary Rynek i ulice wokół niego, restylizacji poddaliśmy mosty, przywróciliśmy historyczny wygląd ul. Cieszkowskiego, porządkowane są nośniki reklamowe, tworzymy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego chroniące zabytki, powołaliśmy też radę d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty.

W tym roku zaplanowano także prace przy obiektach zabytkowych należących do miasta:

·         kontynuację modernizacji gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Traugutta,

·         renowację infrastruktury Wyspy Młyńskiej, w tym oświetlenia,

·         kontynuację prac w zabytkowej hali ZSG-H przy Konarskiego,

·         wykonanie iluminacji śluz na starym Kanale Bydgoskim,

·         przebudowę elementów architektury ogrodowej przy pałacu nowym w Ostromecku,

·         remont konserwatorski elewacji i wymiana pokrycia dachu budynku III Liceum Ogólnokształcącego.

Zdobyliśmy również środki zewnętrzne, które wykorzystane zostaną na prace ratunkowe dachu i ścian kościoła akademickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy. Kościół klarysek to jeden z najstarszych bydgoskich zabytków z historią sięgającą XVI wieku.

W tym roku przywrócimy wiele historycznych rozwiązań na reprezentacyjnych placach i staromiejskich ulicach, m.in. odtwarzamy historyczne osie widokowe na placu Wolności, trwa restylizacja placu Kościeleckich, a w wakacje rozpocznie się zmiana funkcji Rybiego Rynku. Wszystkie zadania uwzględniają stosowanie materiałów nawiązujących do  historycznych rozwiązań (np. kamienne płyty przy nawierzchniach chodników, kamienna kostka  na ulicach, stylowe oświetlenie).

Dekada ambitnych zmian

Bydgoszcz przez ponad dekadę była jednym z miast, które przeznaczały najwięcej środków na ratowanie zabytków. Tchnęliśmy życie w wiele obiektów, które dziś znów zdobią Salon Bydgoszczy. Odbudowaliśmy Teatr Kameralny, Młyny Rothera, kompleksowy  remont przeszedł gmach Muzeum Okręgowego. Konserwatorskimi dotacjami co roku wspieraliśmy kilkunastu właścicieli zabytkowych kamienic, by elewacje wiekowych budynków zdobiły miejską przestrzeń i przypominały o naszym historycznym dziedzictwie. Również wiele innych miejskich obiektów odzyskało blask. Stworzyliśmy muzea  wodociągów, Kanału Bydgoskiego i najliczniej odwiedzane Exploseum.  Po zmianach w finansowaniu samorządów uruchomienie nowych, dużych zadań inwestycyjnych zostało uzależnione od zdobycia zewnętrznego dofinansowania.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama