„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej opowiada o byciu kobietą w XXI wieku. Spektakl w odważny oraz innowacyjny sposób podchodzi do tematu kobiecości. „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości.
Ze sceny TPB HERstorię Buki opowiadają aktorki – Zhenia Doliak i Dagmara Mrowiec-Matuszak. W stand-upowym stylu nie tylko bawią widzów, dodają otuchy, ale przede wszystkim nadają podmiotowość kobiecej bohaterce, wyciągając na światło dzienne jej codzienne problemy, nadzieje i porażki. „Buka” jest opowieścią uniwersalną, porusza tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie. W inscenizacji Olgi Turutii - Prasolovej Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka.
Przedstawienie to idealna okazja, by przedłużyć świętowanie nowego roku – pokazy na małej scenie TPB odbędą się już 5 stycznia (piątek) o godz. 19:00 oraz 7 stycznia (niedziela) o godz. 18:00. Oba pokazy odbędą się z napisami w języku ukraińskim.
Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).
Współproducentem spektaklu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach III edycji rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Białorusi i Ukrainy.
Spektakl został dofinansowany przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach I Otwartego Konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz dialogu Polaków z narodami Europy Wschodniej.
Napisz komentarz
Komentarze