Nowy oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy już od roku przyciąga na Gdańską 5 liczne rzesze miłośników historii z całego regionu. W Aptece pod Łabędziem można dowiedzieć się, jak wyglądała produkcja leków w poprzednich wiekach, placówka prowadzi też regularną działalność edukacyjną i naukową. Zorganizowano tam ponad 150 zajęć edukacyjnych i 130 oprowadzań kuratorskich, a także trzy interdyscyplinarne, ogólnopolskie konferencje naukowe.
O tym, że bydgoszczanom spodobał się pomysł ponownego otwarcia apteki na Gdańskiej – tym razem w muzealnym wydaniu – najlepiej świadczą liczby. Przytoczmy jedynie kilka z nich:
– ekspozycję w Aptece pod Łabędziem od chwili otwarcia odwiedziło ponad 4700 indywidualnych zwiedzających,
– w oprowadzaniach grupowych, warsztatach i wykładach wzięło udział ponad 5300 uczestników,
– we wszystkich wydarzeniach odbywających się w placówce uczestniczyło ponad 9000 osób.
Chcąc podziękować mieszkańcom Bydgoszczy za tak aktywne włączenie się w życie nowego oddziału, Muzeum Okręgowe postanowiło wyprawić swojemu najmłodszemu „dziecku” huczne urodziny. Pierwsza ich część odbyła się w siedzibie MOB na Gdańskiej 4, a obchody połączono z wręczeniem odznak „Za opiekę nad zabytkami”. Z rąk Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Sambora Gawińskiego otrzymało je troje pracowników Muzeum Okręgowego: dr Monika Kosteczko-Grajek (kustosz dyplomowany, kierownik Działu Sztuki), Józef Łoś (kustosz, kierownik Działu Archeologii) oraz dr Krzysztof Jarzęcki (adiunkt, kierownik Pracowni Numizmatyki).
Skoro urodziny, to nie mogło zabraknąć prezentów. Podczas uroczystości do muzealnych zbiorów przekazano obraz Bronisława Bartla „Podwórko” zakupiony ze środków Stowarzyszenia ProLeonia. Następnie wykład na temat autora dzieła wygłosiła dr Barbara Chojnacka, starszy kustosz, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku i autorka książki „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939”.
Ostatnim punktem obchodów były odwiedziny u solenizantki i bohaterki tego dnia. W trakcie dwóch oprowadzań kuratorskich goście Apteki pod Łabędziem mogli z bliska obejrzeć atlas anatomiczny „Catoptrum Microcosmicum” opracowany przez Johanna Remmelina. O wyjątkowości tego eksponatu przesądza nie tylko jego wiek (publikacja w 1613 r.), ale także fakt, że do poszczególnych elementów ludzkiego ciała możemy zagłębić się za pomocą składanych klap.
Na wystawie „Starodruki – nabytki 2022. Mikrokosmos ludzkiego ciała” zobaczymy też m.in. obraz Davida Teniersa młodszego „Scena w karczmie” czy talerz z przedstawieniem grzechu pierworodnego.
Napisz komentarz
Komentarze