W pierwszej kolejności przebudowana zostanie część placu przed kościołem. Zależy nam, by po zakończeniu tego etapu, już w przyszłym roku, mogły tam funkcjonować nowe estetyczne pawilony kwiaciarni. Dlatego równocześnie zleciliśmy prace przy ich budowie. - Prace podzieliliśmy na etapy – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Jednym z kluczowych elementów rewitalizacji jest stworzenie jak najlepszych warunków do zachowania handlu kwiatami. Dlatego etap polegający na przebudowie części placu przed kościołem i ustawieniu nowych pawilonów będzie realizowany jako jeden z pierwszych. Prace związane z przebudową jezdni na placu Wolności będą prowadzone na samym końcu, by zminimalizować utrudnienia.
Społeczna Rada ds. Estetyki we współpracy z Plastykiem Miasta, zarekomendowała dla kwiaciarni projekt autorstwa Sylwii Zaremby. Projekt powstał w Biurze Plastyka Miasta – przy współpracy z Panią Sylwią Młynek z Wydziału Architektury Wnętrz Politechniki Bydgoskiej. Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu, któremu przywrócimy wiele historycznych rozwiązań. W trakcie przygotowań do rewitalizacji cały czas byliśmy w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Od początku zależało nam na zachowaniu funkcji handlu kwiatami w tym punkcie miasta. Miasto zgodziło się wybudować 5 pawilonów na własny koszt, uzgodniliśmy z osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione.
Koncepcja zakłada budowę pawilonów o konstrukcji stalowej, o powierzchni nieco ponad 9 metrów kwadratowych. Ściany frontowa i dwie boczne będą miały formę przeszkloną, co ułatwi eksponowanie kwiatów i roślin. Na przeszkleniach znajdą zewnętrzne łuki nawiązujące do sąsiedniej architektury neogotyckiej. Kopertowy dach będzie posiadał dodatkowo ozdobną kopułę z dekoracyjnymi łukami. Pawilony wyposażymy w klimatyzację i rolety.
Obecnie trwa dwuetapowe postępowanie zmierzające do wyboru wykonawcy zadania. Prace projektowo-budowlane zajmą około 6 miesięcy. Pawilony zostaną ustawione w południowo-zachodniej części placu, (3 szt. po lewej stronie wejścia do kościoła i 2 szt. bliżej szaletu).
W listopadzie rozstrzygnęliśmy główny przetarg na rewitalizację placu Wolności. Na plac wprowadzimy więcej drzew i zieleni. Poszerzymy też część chodników i wrócimy do historycznych osi widokowych. Latem wybudowany został podziemny zbiornik na deszczówkę. Dziś (14 grudnia) podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Najkorzystniejszą ofertę na etapie przetargu, złożyła firma Strabag. Zadeklarowała ona realizację prac za kwotę 8,4 mln zł i objęcie ich 7-letnią gwarancją. Więcej informacji na temat całego przedsięwzięcia znajduje się w Raporcie nr 4. Zakończenie całej inwestycji planujemy latem 2025 roku.
Rewitalizacja pl. Wolności - ważne liczby:
· Nowe drzewa - 21 szt.
· Ławki - 21 szt.
· Stojaki rowerowe - 16 szt.
· Koszt rewitalizacji - 8,4 mln zł
· Orientacyjny koszt kwiaciarni - 1,2 mln zł
· Powierzchni placu - 6875m2
Napisz komentarz
Komentarze