- Za nami udana i zakończona już inwestycja polegająca na rewitalizacji odcinka bulwarów od mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Za cel postawiliśmy sobie jednak odnowienie nabrzeży nie tylko w Śródmieściu. Dlatego ogłosiliśmy ponowny przetarg na rewitalizację kolejnego odcinka bulwarów od ul. Krakowskiej do Żabiej (za mostem Pomorskim). Zakres zadania dostosowaliśmy do pozyskanych środków zewnętrznych. Niezmiennie uważamy, że chociaż brzegi nie są własnością miasta, warto włączać się w ich rewitalizację, ponieważ to warunek osiągnięcia naszego celu jakim jest zwrot miasta ku wodzie. To już się udaje, mimo finansowych ograniczeń, ale stawimy sobie kolejne ambitne cele. Kompletujemy dokumenty niezbędne do ogłoszenia w pierwszej połowie przyszłego roku przetargu na rewitalizację nabrzeża pomiędzy ul. Żabią i Kazimierza Wielkiego. Zależy nam na wykorzystaniu w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni oraz zastosowaniu w większym stopniu naturalnych materiałów do umocnienia brzegów.
Co się zmieni?
W przetargu na rewitalizację bulwarów na odcinku od ulicy Krakowskiej do okolic mostu Pomorskiego złożone zostały trzy oferty. Za najkorzystniejszą uznana została przedstawiona przez firmę Strabag, która wyceniła wartość inwestycji na 35 mln zł i zobowiązała się udzielić 7-letniej gwarancji. Przed rozstrzygnięciem przetargu konieczne było zwiększeniu budżetu inwestycji o dodatkowe 2 mln zł. Na taką zmianę w budżecie zgodziła się wcześniej Rada Miasta. Wkrótce podpisana zostanie umowa z wykonawcą.
Zakres prac obejmie miedzy innymi:
- prace agrotechniczne i aranżację terenów zielonych,
- przebudowę nabrzeża,
- wymianę nawierzchni istniejących ścieżek dla pieszych,
- budowę asfaltowej drogi rowerowej, a także nowych odcinków ścieżek pieszo-rowerowych zwiększających dostępność bulwaru od strony ul. Jagiellońskiej
- montaż nowoczesnego oświetlenia,
- wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne),
- znakowanie nowych ścieżek,
- na wybranych odcinkach powstaną miejsca do cumowania łodzi, tarasy widokowe, schody terenowe.
Nie tylko bulwar
Inwestycja realizowana będzie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca w pierwszej kolejności opracuje projekt, zdobędzie niezbędne pozwolenia, a następnie z marszu zacznie prace budowlane. Realizacja całego przedsięwzięcia po podpisaniu umowy zajmie około 30 miesięcy. Do zamówienia włączyliśmy również rewitalizację Wyspy św. Barbary. Więcej informacji o zakresie planowanych prac w tym miejscu znajduje się TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze