Andrzej Dyszak, autor pierwszego (małego) słownika gwary bydgoskiej wydanego w 2008 roku, ponownie zaskakuje nas nową, rozbudowaną edycją. Tym razem, słownik ujrzał światło dzienne w 2023 roku i został wzbogacony o liczne hasła, których nie można znaleźć było we wcześniejszych publikacjach. Nowy słownik gwary miejskiej bydgoszczan 2023 to prawdziwa skarbnica słów, wyrażeń i zwrotów, których korzenie sięgają trzytomowej powieści „Most Królowej Jadwigi” Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Niezwykłość tego dzieła polega na tym, że słownictwo zostało czerpane nie tylko z dzieł Sulimy-Kamińskiego, ale także z opowiadań i powieści innych bydgoskich autorów, takich jak Tadeusz Nowakowski czy Wiesław Rogowski. Bogactwo gwary bydgoskiej zostało zgromadzone dzięki współpracy z zainteresowanymi nią osobami, włączając w to internautów, którzy przyczynili się do uzupełnienia słownika o unikalne wyrazy i zwroty. Słownik jest starannie ułożony alfabetycznie, a po nim znajdują się trzy indeksy ułatwiające nawigację: Gwaryzmy bydgoskie w układzie tematycznym, Synonimy w gwarze bydgoskiej i Gniazda słowotwórcze w gwarze bydgoskiej.
Druga część książki, zatytułowana „O gwarze bydgoskiej”, oferuje skrótową charakterystykę tej wyjątkowej gwary miejskiej. Dodatkową atrakcją są ilustracje – fotografie trzech wspaniałych bydgoskich kościołów: Bazyliki, Fary i Klarysek, autorstwa utalentowanego Wiesława Krukowskiego. To niepowtarzalne połączenie słów i obrazów, które przeniesie was do serca kulturalnego dziedzictwa Bydgoszczy.
Dołączcie do naszej podróży przez gwarę bydgoską i odkryjcie fascynujący świat wyrazów, które kształtują lokalną tożsamość miasta. Ta wyjątkowa prezentacja stanie się okazją do zgłębienia tajemnic gwarowej mowy Bydgoszczy i wspólnego odkrywania bogactwa językowego, które tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.
29.11.2023 r. /środa/ godz. 18.00
Biblioteka Główna, Stary Rynek 24
Zapraszamy wszystkich miłośników języka, kultury i historii na niezapomnianą podróż po słownictwie bydgoskiej gwary!
Napisz komentarz
Komentarze