- W Bydgoszczy realizujemy bardzo dużo inwestycji, dzięki którym oszczędzamy energię, zarówno pod kątem finansowym, jak i środowiskowym – podkreśla Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Z audytu energetycznego wynika, że w VII Liceum szansa na oszczędność energii wynosi aż 80 procent w stosunku do tego, co jest dzisiaj. W tym roku zakończyliśmy już 6 innych zadań związanych z termomodernizacją.
Zakres prac w VII LO obejmuje docieplenie przegród budowlanych, w tym m.in. fundamentów, ścian, dachów. Wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej celem spełnienia standardów cieplnych, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, wymianę instalacji wewnętrznych, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, wykonanie instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, wykonanie w budynku systemu zarządzania energią, wykonanie systemu kontroli dostępu, monitoringu zewnętrznego, instalacji alarmowej, przeciwpożarowej, przebudowa instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz roboty poinstalacyjne i wykończeniowe pomieszczeń. Cały gmach wyposażony będzie w elektroniczny system sterowania budynkiem.
Wykonawca, firma Ebud-Przemysłówka zrealizowała już jedną trzecią prac. Tak dobre tempo umożliwiła tymczasowa przeprowadzka licealistów do budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki 37 A.
Całkowity koszt inwestycji to niespełna 12 mln złotych. Aż 7 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu". Zakończenie inwestycji planowane jest wiosną.
Nie tylko szkoła
Do tej pory w Bydgoszczy na kompleksową termomodernizację wydaliśmy ponad 205 mln zł. W tym roku prace zakończyły się m.in. w Przedszkolach nr 4, 16, 19, 22 oraz Szkołach Podstawowych nr 22 i 34. Aktualnie prace realizowane są także przy budynkach:
Modernizujemy i edukujemy
Wraz z termomodernizacją VII LO rozpoczęły się działania edukacyjne i informacyjne. Blisko 90 uczniów VII LO zaprosiliśmy do udziału w warsztatach, które dotyczą m. in. odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i właściwości gospodarki niskoemisyjnej. W szkole powstanie również koło zainteresowań nawiązujące tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenie dbałości o środowisko. W nowym roku, po zakończeniu prac budowlanych, mieszkańcy Osiedla Leśnego będą mieli okazję zobaczyć efekty termomodernizacji placówki przy ul. 11 listopada w ramach drzwi otwartych. Będzie to również okazja do skorzystania z bezpłatnych porad doradcy energetycznego.
Inwestycja w liczbach:
· Koszt – 12 mln zł
· Dofinansowanie EOG – 7 mln zł
· Zaawansowanie prac – ok. 30%
· Zakładane oszczędności - do 80%
Napisz komentarz
Komentarze