Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Wernisaż wystawy "Inherencja materii ducha. Wokół dorobku Andrzeja Szwalbego" w Muzeum Okręgowym

Wystawa jest organizowana w związku z obchodami 100-lecia powstania Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbego.
Wernisaż wystawy "Inherencja materii ducha. Wokół dorobku Andrzeja Szwalbego" w Muzeum Okręgowym

Autor: Zdzisław Beksiński, Niebieska postać w czerwonym kapeluszu, 1987, foto. Wojciech Woźniak

Na wystawie prezentujemy część kolekcji współczesnego polskiego malarstwa i grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego należącej do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, a stanowiącej depozyt Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ten wyjątkowy zbiór dzieł sztuki nie przypadkowo nazywany jest kolekcją Andrzeja Szwalbego. Powstał on bowiem z inicjatywy wieloletniego dyrektora filharmonii, organizatora życia muzycznego miasta i wizjonera. I tak jak Szwalbe potrafił łączyć ze sobą różne dziedziny sztuk pięknych, tak wystawa jest próbną ukazania inferencji plastyki i muzyki – materii ducha. Kilku pracom towarzyszą improwizacje muzyczne nagrane podczas projektu edukacyjnego „Muzealne Partytury” w 2017 r. Zadanie to muzeum realizowało we współpracy z Filharmonią Pomorską i Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy (dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Pokaz dopełniają archiwalne fotografie tematycznie pozostające w kręgu dokonań Andrzeja Szwalbego.

100. rocznica powstania Muzeum Okręgowego oraz Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego stanowią doskonały pretekst do udostępnienia publiczności dzieł sztuki będących fragmentem kolekcji stworzonej przez tego wybitnego bydgoszczanina oraz promocji jego życiorysu i działań, które podejmował na niwie lokalnej kultury. Dzień otwarcia wystawy koresponduje z datą śmierci Andrzeja Szwalbego (11 listopada 2002 r.). 

 tekst dr Anna Nadolska

---------------------------------------------------------------

kuratorki wystawy: dr Anna Nadolska, dr Monika Kosteczko-Grajek aranżacja wystawy: Ewa Widacka-Matoszko produkcja wystawy: Łukasz Maklakiewicz -partnerzy: Miasto Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy honorowy patronat prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama