Dwudniowy (25-26.05) kongres odbywa się w tym roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Piątkowej sesji przyświecało pytanie „Czy rządowe programy mogą pomóc w aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży?”. Z dyskusji samorządowców wyłonił się wniosek, że prowadzone rządowe programy nie mają przełożenia na skuteczną walkę z otyłością wśród dzieci. To ważny problem społeczny, choć – niestety – wciąż często ignorowany. W walce z otyłością nie pomaga preferowany przez wielu młodych ludzi styl życia oparty na unikaniu zajęć fizycznych w szkołach i braku aktywności fizycznej w tzw. czasie wolnym. Negatywny skutek mają też działania marketingowe koncernów żywieniowych.
Zadaniem własnym samorządów terytorialnych, obok innych spraw publicznych o znaczeniu lokalnym, jest wspieranie kultury fizycznej na swoim terenie działania. Upowszechnianie sportu i rekreacji ruchowej wymaga od władz samorządowych przeznaczenia części budżetów na dofinansowanie zadań związanych z aktywnością ruchową ogółu społeczności, z uwzględnieniem budowy terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych. Redakcja Dziennika Gazety Prawnej – chcąc docenić samorządy, dla których sport dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów – postanowił zorganizować ranking, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie samorządów wyróżniających się w tym zakresie dużą aktywnością.
Do udziału w konkursie mogły zgłaszać się gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miasta do 100 tys. i powyżej 100 tys. mieszkańców. W tej ostatniej kategorii Bydgoszcz zajęła drugie miejsce. Wyprzedziły nas tylko Tychy, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Gdynia. Nagrodę w imieniu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego odebrała zastępca odpowiedzialna za sport i edukację, Iwona Waszkiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze