Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:38
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Drugie urodziny Teatru Kameralnego

Teatr Kameralny w listopadzie 2021 roku po raz pierwszy zaprosił młodych widzów na spektakl do zrewitalizowanego budynku przy Grodzkiej 14-16. W ciągu ostatnich dwóch lat zagrano na jego deskach 355 spektakli, sprzedano ponad 35,5 tysiąca biletów, a w wygodnych fotelach zasiadło ponad 34 tys. widzów. Teatr nie zwalnia tempa i każdego miesiąca przygotowuje kilkanaście interesujących propozycji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Autor: fot.: UM Bydgoszcz

Pod koniec 2021 roku Teatr Kameralny wkroczył w nowy rozdział swojej historii z impetem, zapałem i ogromem możliwości, w tym także doskonałym zapleczem technicznym oraz nowoczesnym sprzętem. Dokładnie 6 listopada 2021 r. w zrewitalizowanym budynku przy ul. Grodzkiej odbył się pierwszy spektakl „Nowe szaty Tindielli”. Cały budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Widownia pomieści jednocześnie 232 osoby. Teatr wyposażono w jedyną w mieście wbudowaną na stałe scenę obrotową, 16 wyciągów elektrycznych, wyciąg kurtynowy, trzy mosty oświetleniowe i zapadnię towarowo-dekoracyjną. Koszt inwestycji to ponad 30 milionów złotych, z czego 12,4 mln zł to wsparcie unijne. Budynek zdobył tytuł Top Inwestycji Komunalnej 2022 roku.

Marzec 2022 roku, to oficjalne otwarcie Kameralnego, podczas polskiej prapremiery musicalu „Matylda”, która została zrealizowana w koprodukcji z warszawskim Teatrem Syrena. Było to wydarzenie o niespotykanej dla nowej instytucji kultury skali, które przyciągnęło widownię z całej Polski. „Matylda” to musicalowy hit dla widzów w każdym wieku, przeniesiony do Bydgoszczy prosto ze scen West Endu i Broadway’u. To rozśpiewany i roztańczony musical, w którym biorą udział zarówno dorośli aktorzy, jak i wiele utalentowanych dzieci. Zarówno dyrektor Teatru Kameralnego, Mariusz Napierała jak i cały zespół tworzący teatr, otrzymali gratulację oraz statuetkę od Prezydenta Miasta z okazji przyznania Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy spektakl dla młodego widza” za musical „Matylda. – Kooperacja z Teatrem Syrena w Warszawie, a także niezaprzeczalny talent i wybitna praca reżysera Jacka Mikołajczaka pozwoliły stworzyć dzieło wyjątkowe, wybitne, swoim przekazem poruszające serca i umysły młodych, ale także dorosłych widzów. Dziękuję, że dołożyliście Państwo wspólnie kolejną cegiełkę  do najlepszego, artystycznego dzieła Grodu nad Brdą i Wisłą – mówił o musicalu Prezydent Miasta Rafał Bruski.

Teatr Kameralny to nie tylko wydarzenia dla najmłodszych.  W 2022 roku prezentowane były form dramatyczne i muzyczne dla dorosłych. Był to spektakl „WAG – Żona i dziewczyna piłkarza” i wiele innych. Teatr Kameralny był także domem wielu przedstawień towarzyszących m.in. w ramach Festiwalu Literoobrazki, Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek, czy Festiwalu Prapremier. Ponadto Teatr Kameralny w Bydgoszczy został zaproszony do wzięcia udziału w Festiwalu „CZAS NA TEATR”, realizowanym przez Teatr Muzyczny w Gdyni. Była to II edycja tego wydarzenia, zorganizowana na początku października br. w Gdyni.

W wydarzeniu wzięło udział około 4 tys. widzów. Przez 12 dni, stolica Wielkopolski była centrum polskiego musicalu. W ramach głównego nurtu festiwalu widzowie zobaczyć mogli m.in. baśniowy musical „Wyspa” w wykonaniu Teatru Kameralnego.

Teatr realizuje także projekty edukacyjne, a w tym sezonie może pochwalić się współpracą z Ogrodem Botanicznym UKW, księgarnią Toniebajka, Miejskim Centrum Kultury oraz Teatrem Polskim. We wrześniu br. miała miejsce premiera pierwszego filmu dokumentalnego pt. „Tu był i będzie Teatr”. Teatr Kameralny zrealizował 37 działań edukacyjnych, w których uczestniczyło łącznie 857 osób.

- Teatr Kameralny w Bydgoszczy to miejsce nie tylko dla widzów najmłodszych. Zapraszamy do nas młodzież, jak również widzów dorosłych. Rodzice planując „weekend z kulturą” także znajdą wiele propozycji na wspólne spędzenie czasu. Poprzez nasze działania, chcemy dawać bydgoszczanom możliwość obejrzenia spektakli na najwyższym poziomie artystycznym. Na naszych deskach nie zabraknie klasyki, tytułów znanych nam ze szkoły oraz wspaniałych musicali. Ponadto realizujemy dużo działań edukacyjnych, warsztatów. Powołaliśmy własną szkołę musicalową „Broadway nad Brdą,” która już w pierwszym roku istnienia okazała się ogromnym sukcesem. Wciąż się rozwijamy i inwestujemy w najlepsze produkcje. Zatem do zobaczenia w Teatrze Kameralnym – informuje Agnieszka Sondej, kierowniczka Działu Promocji i Organizacji Widowni Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. To były intensywne 24 miesiące pracy Teatru, a przed nami kolejne premiery i spektakle.

Nasz teatr w liczbach:

- 11 premier,

- 355 razy aktorzy wyszli na scenę, grając spektakle repertuarowe,

- 35 556 biletów sprzedano osobom odwiedzającym teatr,

- 34 035 widzów na spektaklach repertuarowych,

- 37 zrealizowanych projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło łącznie 857 osób.

Historia Teatru Kameralnego

W latach 50. XIX wieku, w centrum Bydgoszczy powstał budynek służący jako przestrzeń rozrywkowa i gastronomiczna. Mieścił m.in. kręgielnię, restaurację i ogród, stając się miejscem często uczęszczanym przez bydgoszczan. Pod koniec XIX wieku rozrósł się o salę bankietową mogącą pomieścić ponad pół tysiąca gości, zyskując tym samym na popularności i przyciągając kolejne rzesze spragnionych rozrywki mieszczan. W miarę upływu lat atrakcyjność kompleksu wciąż rosła. Wzbogacił się m.in. o winiarnię i piwiarnię, a także stał się siedzibą kabaretu „Clou”. Budynek pełnił swoje funkcje niezmiennie, aż do końca II wojny światowej. Krótko po zakończeniu wojny miejsce po raz pierwsze zostało zaadaptowane na potrzeby teatralne, stając się przestrzenią sceniczną. Do lat 50. o scenie przy Grodzkiej zapomniano. Po roku 1956 postanowiono uruchomić w mieście drugą scenę teatralną. To wówczas miejsce zyskało funkcjonującą dziś nazwę i salę na 300 widzów (aktualnie – nieco mniejszą, ale za to ze zdecydowanie większą i dającą olbrzymie możliwości sceną). Od lat 60. do lat 80. w Kameralnym zaprezentowano ponad 130 premierowych sztuk, w tym m.in. prapremierowo „Tango” Sławomira Mrożka. W 1988 ten etap historii Teatru Kameralnego w Bydgoszczy został zamknięty: zaprzestano użytkowania obiektu, ponieważ nie spełniał przepisów przeciwpożarowych. W 2006 roku, budynek teatru został przekazany miastu przez samorząd województwa. Planowano go wyremontować i sprzedać, ale nie udała się wówczas żadna z tych koncepcji. Kilka lat później, dzięki konsultacjom społecznym, budynek postanowiono zrewitalizować i przywrócić mu funkcje teatralne, na co udało się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Po rozpisaniu przetargu w 2017 roku machina ruszyła. Teatr Kameralny w Bydgoszczy oficjalnie powstał w kwietniu 2019 roku na mocy Uchwały Rady Miasta Bydgoszczy. Do momentu zakończenia budowy funkcjonował w biurze tymczasowym w Operze Nova, już na tym etapie budując repertuar i kompletując zespół artystyczny oraz administracyjny. Do budynku przy Grodzkiej 14-16, przeniósł się jesienią 2021 roku. Wcześniej trwały też przygotowania związane z pozyskaniem zewnętrznych funduszy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ArekTreść komentarza: Super wystawa! Pozdrawiam Arek Psurski https://arekpsurski.pl/Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:39Źródło komentarza: Mikołajki w Lumina ParkAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w Bydgoszczy
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama