Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

17 rocznica utworzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych/ AKTUALIZACJA

Już za kilka dni (6 października, piątek) Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych obchodził będzie 17 rocznicę swojego utworzenia. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy i okolic na uroczystość Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych połączoną z wręczeniem sztandaru tej jednostce.
17 rocznica utworzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych/ AKTUALIZACJA
Odznaka pamiątkowa IWsp SZ

Autor: fot.: Materiały prasowe

Informujemy, że w związku z brakiem możliwości wjazdu ciężkiego sprzętu typu czołgi ABRAMS i K2 na teren Wyspy Młyńskiej, pokaz sprzętu i piknik wojskowy organizowany z okazji Święta Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, odbędzie się 6 października na parkingu LODOWISKA TORBYD (ul. Toruńska 59) w godzinach 12:00-16:00.

Uroczystość wręczenia sztandaru Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych na bydgoskim rynku odbędzie się bez zmian (o godzinie 10.30).

 -------------------------------------------------------------------------------

Całość obchodów rozpocznie się nabożeństwem w intencji żołnierzy i pracowników IWsp SZ w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy o godz. 9.00. Uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników IWsp SZ na Starym Rynku w Bydgoszczy o godz. 10.30.  Podczas uroczystego apelu nastąpi wręczenie Sztandaru oraz odznaczeń państwowych i resortowych wyróżnionym. Po oficjalnej części uroczystości zapraszamy na piknik wojskowy na Wyspie Młyńskiej  w godzinach od 12.00-16.00.

Czołg K2, czołg ABRAMS, KTO Rosomak, ciężki pojazd ewakuacyjny HARDUN, pojazd transportowy HIAB, to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowaliśmy dla tych, którzy odwiedzą nas podczas pikniku. Zwiedzanie wojskowej wystawy umilać będą koncerty i występy zespołów artystycznych. Dla miłośników wojskowej kuchni, nie zabraknie żołnierskiego poczęstunku. 

Zapraszamy serdecznie!

INSPEKTORAT WSPARCIA SIŁ ZBROJNYCH

W 2006 roku, Minister Obrony Narodowej wydał decyzję w sprawie sformowania Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy – nowej jednostki organizacyjnej zarządzającej logistyką wykonawczą polskiego wojska.

W połowie 2007 w podporządkowaniu Inspektoratu znalazły się pierwsze instytucje i jednostki wojskowe, w tym dwa okręgi wojskowe. Jednocześnie powierzono IWsp SZ odpowiedzialność za kompleksowe zabezpieczenie logistyczne Sił Zbrojnych i funkcjonowanie administracji wojskowej. 

Pełną gotowość do działania Inspektorat osiągnął 1 stycznia 2008 roku. IWsp SZ znajduje się w bezpośrednim podporządkowaniu Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Głównym zadaniem IWsp SZ w czasie pokoju, kryzysu i wojny jest wsparcie 
i zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych w obszarze materiałowym, technicznym, infrastruktury, medycznym oraz transportu i ruchu wojsk.

Ponadto Inspektorat Wsparcia SZ w ramach obowiązku państwa-gospodarza (HNS – Host Nation Support), wykonuje zadania logistyczne na potrzeby sił sojuszniczych stale lub czasowo przebywających na terenie Polski. 

Prowadzi również szkolenie specjalistów logistyki dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

IWsp SZ realizuje swoje zadania w oparciu o stacjonarny potencjał logistyczny zlokalizowany zgodnie z administracyjnym podziałem Polski. Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają poprzez Wojskowe Oddziały Gospodarcze zabezpieczają jednostki wojskowe znajdujące się w ich rejonach odpowiedzialności. Stacjonarny system uzupełniany jest potencjałem przez brygady logistyczne. 

W czasie pokoju szefowi Inspektoratu podlega bezpośrednio między innymi:

- trzy brygady logistyczne;

- cztery regionalne bazy logistyczne (z podległymi Wojskowymi Oddziałami Gospodarczymi);

- 10 x zarządów infrastruktury i dwa terenowe odziały lotniskowe;

Ponadto Szefowi IWsp SZ podlegają:

- Centrum Szkolenia Logistyki i Szkoła Podoficerska Logistyki w Grudziądzu i Grupie;

- wojskowe ośrodki badawczo-wdrożeniowe służby mundurowej i żywnościowej, ośrodek badawczy służby MPS;

- a także Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej.

IWsp SZ zabezpiecza również funkcjonowanie przedstawicielstw NATO w Polsce poprzez:

- Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy;

- oraz Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie.

Działalność kulturalno-oświatową realizuje Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Kampanie honorową wydziela batalion dowodzenia IWsp SZ. 

Łącznie Inspektorat Wsparcia w czasie pokoju liczy ponad 30 tysięcy żołnierzy 
i pracowników RON, z czego 2/3 stanu osobowego to właśnie pracownicy resortu obrony narodowej.

Inspektorat Wsparcia SZ jest też największym dysponentem środków budżetu państwa II stopnia w RON, będąc odpowiedzialnym za wydatkowanie rocznie ponad 25 mld zł, co stanowi odpowiednio prawie 50% budżetu MON, realizowany jest poprzez 57 bezpośrednio podległych dysponentów trzeciego stopnia.

Budżet służy finansowaniu zadań Sił Zbrojnych RP w zakresie utrzymania ponad 90% stanów osobowych, zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych podległych wszystkim strukturom dowódczym w Siłach Zbrojnych RP oraz utrzymania sprawności sprzętu wojskowego i infrastruktury, a także gromadzenia zapasów materiałowych.

IWsp SZ realizuje zadania zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych 
w kraju, jak i za granicą we wszystkich podsystemach logistycznych.

Ponadto Inspektorat Wsparcia SZ odpowiada za określenie potrzeb resortu obrony narodowej do Rządowego Programu Rezerw Strategicznych w zakresie środków materiałowych, takich jak produkty naftowe oraz organizuje system ich odbioru.

Oprócz statutowych zadań IWsp SZ realizuje dodatkowe zadania wynikające 
z obecnie funkcjonującej sytuacji geopolitycznej oraz społecznej. Do głównych zaliczyć należy – zabezpieczenie logistyczne operacji zgrupowań zadaniowych, które zabezpieczają pod względem logistycznym (głównie  żywienie i zakwaterowanie) wojska znajdujące się na granicy z Białorusią. 

W ramach zawartej z Rządem Stanów Zjednoczonych umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement), Inspektorat Wsparcia SZ realizuje zabezpieczenie logistyczne na rzecz Sił Zbrojnych USA trwale obecnych w Polsce (m. in. materiałowe, infrastruktura). 

Szef Inspektoratu pełni również rolę Implementing Actor w ramach Europejskiego Instrumentu Na Rzecz Pokoju (EPF). Koordynuje proces zwrotu kosztów mienia przekazanego stronie ukraińskiej. Szefowi Inspektoratu podlega również wojskowe centrum logistyczne. 

Inspektorat realizuje pakiet wzmocnienia poprzez inwestycje budowalne na rzecz nowo pozyskiwanego sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych jak również zakup sprzętu do zabezpieczenia logistycznego wojsk.

Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

gen. dyw. Artur KĘPCZYŃSKI

Urodzony 24 czerwca 1967 r. w Sierpcu. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile w 1990 r. oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w 1992 r. Karierę wojskową rozpoczął w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie jako dowódca plutonu i pełnił ją na różnych stanowiskach dowódczych i dydaktycznych do 2001 r. (ostatnie to starszy wykładowca). W latach 1997-98 r. pełnił służbę w PKW UNIFIL Liban (dwa mandaty) w batalionie logistycznym (POLLOG). W 2001 r. został wyznaczony na stanowisko starszego oficera ds. transportu w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu (JHQ Cent, Niemcy), gdzie pełnił służbę przez kolejne trzy lata. W ramach zajmowanego tam stanowiska w 2003 r. został skierowany na pół roku do służby w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu (AFSOUTH, Włochy) z zadaniem koordynacji zabezpieczenia logistycznego operacji NATO na Bałkanach w Regionalnym Centrum Operacyjnym (ROC AFSOUTH). Po powrocie do kraju w 2004 roku został skierowany do służby w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku starszego specjalisty Oddziału HNS. W 2007 r. został służbowo przniesiony do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy na stanowisko szefa wydziału HNS. W latach 2008-2009 pełnił służbę w J4 Dowództwa Operacji Unii Europejskiej EUFOR Tchad/RCA. Z dniem 17.08.2009 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Zabezpieczenia Funkcji Państwa Gospodarza (PŁK) w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W 2011 roku został przeniesiony służbowo do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych na stanowisko szefa Oddziału Interoperacyjności Logistycznej i HNS. W 2015 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Logistyki IWsp SZ. W 2018 roku czasowo pełnił obowiązki Zastępcy Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – Szefa Logistyki. Od 2020 r. był Zastępcą Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - Szefem Logistyki. 

Z dniem 1 kwietnia 2021 r. został wyznaczony na czasowo pełniącego obowiązki Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Z dniem 2 listopada 2021 r. został wyznaczony na Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W trakcie służby na różnych stanowiskach służbowych czynnie działał w wojskowym, logistycznym środowisku międzynarodowym: m.in. w ramach FINABEL-WG Logistics, SWG LOG-MED przy Komitecie WKPW oraz NTCC. W 2020r. uczestniczył w pracach zespołu negocjacyjnego umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA. W procesie formowania IWspSZ organizował od podstaw system realizacji zadań HNS na poziomie wykonawczym, a w latach 2011-14 odpowiadał w IWspSZ za koordynację wdrażania terytorialnego systemu zabezpieczenia logistycznego SZ RP opartego na WOG. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, w tym: Wojskowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Obrony Narodowej oraz medalami misyjnymi.

Wykształcenie: 

·         1990 – Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa w Pile – inż. d-ca

·         1992 – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (wydział mechaniczny mgr inż.)

·         2009 – Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – studia podyplomowe w zakresie ochrony ludności i zarządzania kryzysowego.

·         2020 – Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie – podyplomowe studia polityki obronnej.

Kursy i szkolenia:

·         1999 – kurs taktyczno-operacyjny w Akademi Obrony Narodowej,

·         2000 – NATO/PfP Staff Officers Course, szkoła SWEDINT (Szwecja) oraz centrum szkolenia językowego DSL w Londynie (Wielka Brytania),

·         2001 - 2002 - kursy w NATO School Oberammergau (Niemcy):

o   NATO Orientation Course;

o   MJLC Cource;

o   The NATO Logistic Cource.

·         2002 – Kurs Logistyczny NATO w Technische Schule des Heeres w Aachen (Niemcy),

·         2007 – kurs specjalistyczny – planowanie i realizacja funkcji państwa – gospodarza oraz państwa wysyłającego.

W dniu 15 sierpnia 2021r. mianowany na stopień generała brygady. 

W dniu 14 sierpnia 2023r. mianowany na stopień generała dywizji.

 

Rzecznik Prasowy IWsp SZ(-) ppłk Marek CHMIEL


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama