W uroczystości wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz wojewoda Kujawsko-Pomorski.
„Chciałbym pogratulować Bydgoszczy i mieszkańcom Bydgoszczy. Archiwa to kręgosłup i krwiobieg nowoczesnego państwa. Inwestycje w archiwa są szalenie istotne. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji. Przenosimy archiwa w XXI wiek. Archiwa musza być odpowiednio zabezpieczane i udostępniane społeczeństwu. To piękna inwestycja - przyłączam się do gratulacji dla projektanta i dla wykonawcy” – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Na działce o powierzchni 6794,00 m2 przy ul. Karłowicza w Bydgoszczy powstał czterokondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni 8477,72 m2 przy czym powierzchnia zabudowy to 2100,15 m2, a kubatura to 23501,38 m3. Część użytkowa wynosi 7525,19 m2. Magazyny zajmują 3854,48 m2. Pomieści się w nich ponad 30 kilometrów bieżących akt. Pozwoli to w przyszłości prawie trzykrotnie powiększyć dotychczasowy zasób Archiwum, wynoszący ponad 11 kilometrów.
„Budynek Archiwum Państwowego jako specjalistyczny obiekt był z pewnością inżynieryjnym wyzwaniem m.in. ze względu na konieczność osiągnięcia wewnątrz właściwych warunków, zwłaszcza pod względem temperatury i wilgotności, do długoterminowego przechowywania dokumentów. Zarówno temperatura jak i wilgotność w nowym budynku są w pełni sterowane elektronicznie w bardzo precyzyjnym zakresie. Warty odnotowania jest fakt zastosowania wielu rozwiązań, które sprawiają że obiekt jest przyjazny środowisku – np. oświetlenie elewacji jest zasilane z odnawialnych źródeł energii dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych. Siedziba Archiwum Państwowego niewątpliwie potwierdza kompetencje Budimeksu w realizacji nawet najbardziej złożonych i obwarowanych wieloma wymaganiami budynków specjalistycznych” - mówi Radosław Slesar, Dyrektor Rejonu w Budimex S.A.
Magazyny archiwalne zostaną wyposażone w nowoczesne systemy regałowe. Część przestrzeni magazynowej zostanie wykorzystana jako pomieszczenia ze specjalnymi warunkami. Będą tam przechowywane materiały wymagające m.in. obniżonej temperatury.
Umowę na realizację kontraktu Budimex podpisał z inwestorem 28 września 2021 roku. Prace budowlane rozpoczęły się trzy miesiące później. Planowany koszt budowy wynosi ponad 50 milionów złotych, a całej inwestycji około 80 milionów złotych. Całość sfinansowana jest z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W obiekcie zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, technologiczne i informatyczne. Budynek będzie miał postać prostopadłościennej bryły, utrzymanej w neutralnej kolorystyce. Ściany zewnętrzne zostaną wykonane w technologii elewacji wentylowanych płyt betonowych i będą wzbogacone o elementy z pogranicza architektury i grafiki. Ta technologia, poprzez łamanie światła, oprócz znaczenia kompozycyjnego, zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.
Napisz komentarz
Komentarze