Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Znamy program XXII edycji Festiwalu Prapremier. Ruszyła sprzedaż biletów!

Od XXII edycji Festiwalu Prapremier dzieli nas już coraz mniej, w ostatnich dniach odkryliśmy spektakle będące częścią programu, 20 września ruszyła sprzedaż biletów. Tegoroczny FPP trwać będzie w dniach od 13 do 28 października, podczas których obejrzymy najciekawsze spektakle polskie i zagraniczne ostatniego sezonu, a także poznamy laureata bądź laureatkę AURORY.
Ptaki, fot.: Natalia Kabanow

Jak co roku Teatr Polski w Bydgoszczy jesienią zaprasza widzów na Festiwal Prapremier, który rozpocznie się 13 października i trwać będzie do 28 października. Ideą tegorocznej edycji będą POLA WALKI, które są swoistą kontynuacją zeszłorocznego hasła OŚWIECENIE. Podczas trwającego 15 dni festiwalu przedstawione zostanie 7 spektakli, w tym aż dwie premiery, oraz 5 szkiców scenicznych finałowych sztuk AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Sprzedaż biletów na wydarzenia FPP ruszy już 20 września o godzinie 12:00.

Adaptacja „Zniknięć’ – zwycięskiego tekstu AURORY 2022 – otworzy XXII Festiwal Prapremier

13 października o godzinie 19:00 w Teatrze Kameralnym Festiwal Prapremier otworzy pokaz rumuńskiego spektaklu „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Elise Wilk, za który autorka w ubiegłym roku otrzymała AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy. „Zniknięcia” Elise Wilk to saga obejmująca kilkadziesiąt lat, opowiadająca o losach trzech pokoleń rodziny Sasów siedmiogrodzkich - mniejszości niemieckiej w Rumunii.

Pierwsza polska prezentacja najnowszego spektaklu Milo Raua

Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu będzie pierwsza polska prezentacja najnowszego spektaklu Milo Raua „Antygona w Amazonii” produkcji NTGent (Belgia), która odbędzie się 20 października o godzinie 19.00 w Teatrze Kameralnym. Reżyser kreuje polityczną wersję Antygony  Sofoklesa, w której brazylijscy i europejscy aktorzy łączą siły z aktywistami i rdzennymi mieszkańcami. Milo Rau to szwajcarski reżyser, dziennikarz, wykładowca a także eseista. Jest on laureatem licznych nagród, w tym prestiżowej World Theatre Day ITI Prize, którą w 2016 roku zdobył jako najmłodszy artysta od czasów Franka Castorfa i Piny Bausch. Po światowej premierze w Gandawie 13 maja 2023 roku spektakl wystawiony został między innymi w Amsterdamie, Frankfurcie, Wiedniu. W lipcu tego roku „Antygona w Amazonii” pokazywana była na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie - Festival d'Avignon, a podczas XXII edycji Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy spektakl zostanie po raz pierwszy zaprezentowany polskiej publiczności. 

Partnerem XXII edycji Festiwalu Prapremier oraz polskiego pokazu spektaklu „Antygona w Amazonii” jest Ambasada Belgii – Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Ważne polskie spektakle w październiku na FPP w Bydgoszczy 

Podczas 15 dni festiwalu widzowie będą mogli również zobaczyć jeden z najgłośniejszych spektakli ostatniego sezonu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły. Przedstawienie odbędzie się na Hali WSG we wtorek 17 października o godzinie 19:00. Spektakl jest adaptacją głośnej książki Mateusza Pakuły o tym samym tytule. To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, który chorował na raka trzustki, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. Warto dodać, że spektakl zdobył Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W czwartek 19 października o godzinie 19:00 zaprosimy widzów na małą sceną TPB, gdzoe odbędzie się wykład performatywny „Cyber Elfa” w reżyserii Magdy Szpecht. Spektakl jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyberaktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające nam na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla każdego z nas, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym możemy włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

Dwie premiery i bydgoskie akcenty na FPP

Podczas XXII edycji Festiwalu Prapremier widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwie premiery. Pierwszą z nich będą „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii dyrektora TPB Wojciecha Farugi. Spektakl powstał na podstawie nowego, autorskiego tekstu Julii Holewińskiej. Twórcy i twórczynie produkcji, która otrzymała patronat Rumuńskiego Instytutu Kultury, przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną. Na premierę spektaklu zaprosimy widzów 14 października o godzinie 19:00 na małą scenę TPB. Pokaz popremierowy odbędzie się następnego dnia o godzinie 16:00. 

Kolejną premierą tegorocznego festiwalu będzie „WERTER” inspirowany „Cierpieniami młodego Wertera” w reżyserii Grzegorza Jaremki. Spektakl, który powstanie w ramach tegorocznej rezydencji artystycznej, zamiast rekonstrukcji powieściowej akcji, proponuje tożsamościowy kalejdoskop. Werter zestawiony z romantyczną poezją i namysłem teoretycznym nad miłością, filtrowany przez japońskie kluby samobójcze, twórczość muzyczną sad boys, a także powracającą kulturę emo.  Premiera rezydencji odbędzie się w środę 18 października o godzinie 19:00 na małej scenie TPB.

Kolejnym bydgoskuim spektaklem zaprezentowanym w ramach tegorocznego festiwalu będzie „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reżyserii Jana Jelińskiego. Pokaz odbędzie się 21 października o godzinie 19:00 na małej scenie TPB. Przedstawienie opowiada historię polsko-amerykańskiej lekkoatletki – Stelli Walsh, a właściwie Stanisławy Walasiewicz, która w 1980 roku została śmiertelnie postrzelona. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że biegaczka była osobą interpłciową. Twórcy spektaklu tworzą biograficzną fikcję o postaci Stellli Walsh, a głównym tematem opowieści czynią doświadczenie dyskryminacji osoby interpłciowej. 

AUROROWY tydzień

Drugi tydzień XXII edycji Festiwalu Prapremier odbędzie się pod znakiem AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Konkurs dramaturgiczny AURORA organizowany jest od 2021 roku w ramach Festiwalu Prapremier. Tydzień od 23 do 28 października poświęcimy prezentacji finałowych sztuk, które zostały wyłonione pod koniec czerwca i powalczą w tym roku o AURORĘ.

Prezentacje szkiców poprzedzi debata finalistek i finalistów, która odbędzie się 22 października. Podczas debaty autorzy i autorki podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z dramatopisarstwem. W rozmowie opowiedzą również o swoich inspiracjach oraz planach związanych z teatrem. Debata będzie miała miejsce w Cafe Szpulka 22 października o godzinie 17:00. Czytania szkiców odbywać się będą między 23 a 28 października. 

23 października o godzinie 19:00 zaprosimy do WiMBP na szkic sceniczny tekstu „Rigor Mortis” Małgorzaty Maciejewskiej. Tekst opowiada historię o przededniu końca świata, w tym rozumieniu wybuchu wojny, w małej miejscowości oraz losy jej mieszkańców. Szkic z udziałem aktorów i aktorek TPB wyreżyseruje Michał Zadara. 

Dzień później - 24 października o godzinie 19:00 w VI LO odbędzie się czytanie tekstu „Zakon pościelonych łóżek” autorstwa Leny Laguszonowej. Tekst, który wyreżyseruje Katarzyna Kalwat, opowiada historię Natalii (Ndieżdy), matki rosyjskiego żołnierza kontraktowego, która szuka syna zaginionego podczas wojny w Ukrainie.

W środę 25 października o godzinie 19:00w Galerii BWA zaprezentujemy szkic sceniczny na podstawie tekstu „Znikanie” Tomislava Zajeca wyreżyserowany przez Adama Orzechowskiego. W swojej sztuce Zajec rzuca światło na pozorną harmonię życia rodziny, ukazując przy tym pęknięcia, w których odkrywamy skrywane sekrety z przeszłości.

26 października o godzinie 19:00 w Młynach Rothera pokazany zostanie szkic sceniczny tekstu „Ifigenia” autorstwa Joanny Bednarczyk . Sztuka Bednarczyk to współczesna reinterpretacja mitu o Agamemnonie i jego córce, Ifigenii. Autorka w swoim dramacie skupia się na kwestii poświęcenia. Szkic sceniczny wyreżyseruje znany bydgoskiej publicznośco z ostatniego sezonu Jan Jeliński. 

Ostatnim szkicem tegorocznej edycji będzie „Odporność szkła hartowanego” Danila Brakočevića w reżyserii Olgi Chajdas. Szkic sztuki, której bohaterką  autor czyni rozpadającą się Jugosławię, zaprezentowany zostanie 27 października o godzinie 19:00 w Akademii Muzycznej. 

XXII edycję Festiwalu Prapremier, jak co roku zakończy wyłonienie laureata bądź laureatki AURORY, które odbędzie się 28 października w Młynach Rothera. 

Szczegółowy harmonogram pokazów dostępny jest na www.festiwalprapremier.pl oraz na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce repertuar. Sprzedaż biletów rozpocznie się 20 września. Bilety będzie można nabyć w kasie biletowej czynnej od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz online na stronie internetowej teatru w zakładce „KUP BILET ONLINE”.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Polski w Bydgoszczy i Miasto Bydgoszcz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanie
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama