Promuje ono tolerancję, akceptację i otwartość, a także ma wpływ na zwiększanie świadomości opinii publicznej na różnorodność orientacji psychoseksualnych i tożsamości płciowej.
Pomimo bycia kojarzonym jedynie z walką w imię osób nieheteronormatywnych i/lub niecispłciowych, jasno propaguje prawa człowieka jako prawa każdego, w tym osób z mniejszości etnicznych, narodowościowych, osób z niepełnosprawnościami oraz innych doświadczających marginalizacji.
Bydgoska społeczność LGBTQ+ składa się osób w różnym wieku. Często to osoby odkrywające siebie, którym ciężko jest się uwidaczniać ze względu na niewielką ilość miejsc i wydarzeń im dedykowanych w mieście. Przekazywany przez media zakłamany obraz społeczności LGBTQ+ wywołuje niechęć, a w niektórych przypadkach także agresję w stosunku do osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych, co wpływa znacząco na samopoczucie społeczności. Marsze pozwalają częściowo ograniczyć dalsze jego obniżanie poprzez zwiększenie widoczności osób z grup doświadczających wykluczenia. Budują także wspólnotę i poczucie bezpieczeństwa, będąc przy tym krokiem ku respektowaniu praw człowieka.
Pomimo bycia miastem wojewódzkim, w Bydgoszczy do tej pory odbył się jedynie jeden Marsz Równości, choć liczba osób w nim uczestniczących szacowana była na około trzy tysiące.
Lokalna społeczność miasta, zauważając problem czteroletniej przerwy w organizowaniu
wydarzenia, utworzyła na początku marca tego roku Kolektyw Marsz Równości Bydgoszcz,
którego głównym celem jest przywrócenie ciągłości wydarzeń promujących równość, wolność i demokrację.
Organizatorzy mówią: “Nie widzimy możliwości, by tegoroczny Marsz Równości nie odbył się wcale. Podczas gdy zaledwie 5 lat temu w całym kraju odbyło się 16 marszy, w tym roku odbywa się ich już ponad 30. Uważamy, że pokazuje to rosnące w społeczeństwie poparcie dla takich wartości jak równość, wolność i demokracja. Wierzymy, że te idee są równie ważne wszystkim mieszkankom i mieszkańcom naszego regionu. Nasze miasto jest także przecież miastem członkowskim Koalicji Miast Maszerujących.
Bydgoszcz, będąc jednym z 10 największych miast w kraju, zasługuje na to by mieszkańcy i mieszkanki wyrazili swoje poparcie dla lokalnej społeczności LGBTQ+. Trudno uwierzyć, że w mieście wojewódzkim może nie być marszu przez cztery lata, chociaż uważane jest za solidarne z osobami LGBTQ+”
Kolektyw nie tylko mówi o problemach, ale także stara się je niwelować. Tak o to 23 września 2023 roku o godzinie 14:00 II Marsz Równości w Bydgoszczy wystartuje spod pomnika Kazimierza Wielkiego.
Wiele lokalnych i regionalnych firm, instytucji i organizacji wykazało dotychczas wsparcie dla Marszu, w tym: Miejskie Centrum Kultury, Bydgoskie Centrum Sztuki, FemFund, Fundusz Dla Odmiany, Koalicja Miast Maszerujących, Księgarnia Toniebajka, Kawiarnia Fanaberia, kino Orzeł, Café Szpulka, Klub Red, Pizzeria Farfalla, Kawiarnia Landschaft, Rainbow4.love, Klub Sauna Piwnica.
Kolektyw MRB dodaje: “Jesteśmy wdzięczni każdej osobie, która dorzuciła nawet złotówkę lub dobre słowo do organizacji marszu. Gdyby nie Wy - osoby z najróżniejszych środowisk - drugi w historii miasta Marsz Równości nie odbyłby się”.
Pojawiające się w naszym mieście marszu duże inicjatywy równościowe, takie jak akcja
“Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna” czy jej następstwo - projekt “Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” zainaugurowany w 2017 roku - pokazuje jasno, że reprezentacja i widoczność ma znaczenie.
Prawdopodobieństwo, że bez nich i odpowiedniego nagłośnienia aktów agresji i prześladowań mniejszości miasto nie zajęłoby stanowiska względem solidarności z osobami z grup narażonych na wykluczenie jest duże. Działania przeciw wykluczeniu społecznemu są również zawarte w opublikowanej w 2021 Strategii Rozwoju Miasta “Bydgoszcz 2030”.
Kolektyw w ciągu swojego zaledwie kilkumiesięcznego istnienia zorganizował cztery wydarzenia - “Spacer po Queerowej Bydgoszczy PRL-u”, Queerowy Piknik Integracyjny “Gaycation”, Benefit na II Marsz Równości w Bydgoszczy i Warsztaty z hula hop. Każde z nich zebrało liczne grono uczestników, co udowadnia, jak bardzo bydgoska społeczność LGBTQ+ potrzebowała dedykowanych im aktywności we własnym mieście.
Benefit spotkał się z wyjątkowo dużym odzewem bydgoszczan. Pojawiły się na nim osoby z każdej grupy marginezowanej, w różnym wieku, a także z innych miast. Program wydarzenia zawierał między innymi licytacje, wykład “Burleska a ciałopozytywność” i Drag Show. Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem, biżuterią, gadżetami czy darmowych broszur edukacyjnych i queerowych magazynów.
https://zrzutka.pl/z/marsz-rownosci-bydgoszcz
Napisz komentarz
Komentarze