Sto lat temu, 5 sierpnia 1923 roku, nasze miasto powitało nową instytucję kulturalną.
Dzisiejsze Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, pierwotnie znane jako Muzeum Miejskie, przetrwało mimo zawirowań historycznych, strat wojennych, zmian siedzib oraz dynamicznych przemian społecznych w XX w. i nieprzerwanie realizuje swoją misję.
Z okazji setnej rocznicy istnienia MOB przygotowano niezwykłą wystawę, która zajmuje aż trzy piętra Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Mennica 8.
Ekspozycja została podzielona na dziesięć sekcji, ukazując poszczególne dekady działalności instytucji oraz ewolucję krajobrazu kulturalnego, w jakim się rozwijała. W aranżacji plastycznej przestrzeni wystawienniczej uwzględniono problematykę i estetykę każdego dziesięciolecia. Całość osadzono w kontekście społecznym i historycznym regionu, Polski i świata.
Wystawa nie jest jedynie kronikarskim przeglądem, ale pełną pasji opowieścią o 100 latach dzielenia się kulturą. Jak zapowiadał dyrektor Wacław Kuczma: „Zestawimy siłę odziaływania sztuki współczesnej, dawnej ze zjawiskami urodzonymi w latach prehistorii”.
MOB już od wieku realizuje misję, polegającą na gromadzeniu, badaniu, ochronie i przybliżaniu historii, przyczyniając się do budowania tożsamości odwiedzających w kontekście zarówno najbliższego regionu, jak i świata.
Odwiedzając muzeum, przez pryzmat własnych doświadczeń, ale i doświadczania tego, co nieznane, w zderzeniu naszej wrażliwości z wyobraźnią artystów, kunsztem rzemieślników, czy finezją rozwiązań inżynierów, zyskujemy nową perspektywę i świadomość nas „tu i teraz”, a inni przestają być tak obcy.
– Badania prowadzone przez pracowników muzeum dotykają pozaregionalnej przestrzeni. Nie istniejemy przecież w próżni. Zanurzamy się w otchłani wielokulturowości, przenikania (…) Muzeum jest zbiorem artefaktów stanowiących historię człowieka. (...) Zapisane w obiektach muzealnych opowieści niosą swoją siłą wartość istnienia. Prezentując poszczególne zabytki opisujemy proces budowania naszego istnienia w realnym czasie i miejscu. Budują one obraz złożony z wielowarstwowości i przenikalności myśli twórczej istot zapomnianych. – podkreśla dyrektor Wacław Kuczma. – Serdecznie zapraszam od obejrzenia naszej niezwykłej historii, będącej częścią bydgoskich dziejów.
Teraźniejszość czasu przyszłego
Bydgoszcz \ Kujawy i Pomorze
Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska
21.09.2023 – 31.03.2024
Kurator wystawy:
Dr Wacław Kuczma
Kuratorzy poszczególnych „dekad” historii MOB:
Józef Łoś (1923 – 1932), Kornelia Pawlak-Zaborowska (1933 – 1942), Anna Kaszubowska (1943 – 1952), Kamil Ściesiński, Gabriela Frischke (1953 – 1962), Barbara Chojnacka (1963 – 1972), dr Anna Nadolska (1973 – 1982), Anna Kornelia Jędrzejewska (1983 – 1992), dr Monika Kosteczko-Grajek (1993 – 2002), Łukasz Stachowiak, Sławomir Dolata (2003 – 2012), Monika Leśniak-Skocka, dr Krzysztof Piotr Jarzęcki, dr hab. Wojciech Ślusarczyk (2013 – 2022).
Napisz komentarz
Komentarze