Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Otwarto Dworzec Bydgoszcz Zachód po modernizacji

Nowoczesna przestrzeń obsługi podróżnych w historycznej bryle, z usprawnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązaniami przyjaznymi środowisku – taki jest dworzec Bydgoszcz Zachód po zakończonej inwestycji. Z odnowionego dworca korzystają już pierwsi pasażerowie.
Otwarto Dworzec Bydgoszcz Zachód po modernizacji

Autor: fot.: Materiały prasowe

Prace budowlane na dworcu trwały nieco ponad rok. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej budynek stał się nowoczesny i przyjazny dla wszystkich korzystających z niego pasażerów. Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę. Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji. Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu. 

Całkowicie na nowo zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych. Wnętrze jest utrzymane w bieli i  szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji oraz wielkoformatowej szklanej witrynie przy wejściu głównym. Wnętrze oświetlono dodatkowo za pomocą nowoczesnych w formie, kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zaprojektowano również ławki z wyprofilowanym  wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety. Pozostałą powierzchnię dworca zajęły pomieszczenia techniczne. 

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje wyborcze obietnice. Jedną z nich jest sprawny i  komfortowy transport publiczny, którego istotną częścią jest kolej. Dziś otwarty dworzec Bydgoszcz Zachód jest na to doskonałym przykładem. Dzięki zakończonej właśnie inwestycji mieszkańcy zyskali nowoczesny, komfortowy, ekologiczny i bezpieczny obiekt, z którego wyruszanie w podróż to przyjemność – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Dworzec Bydgoszcz Zachód to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy zyskali kolejny obiekt, który zasługuje na miano wizytówki miasta. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się przyjazną i bezpieczną przestrzenią dla pasażerów oraz ułatwi podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – podsumowuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Unia Europejska wspiera przyjazny dla środowiska system transportowy. Dzięki funduszom polityki spójności już udało się przebudować ponad 3,5 tys. km linii kolejowych. Na długości 1,3 tys. km możliwe jest uzyskanie większej prędkości – powyżej 160 km/h. Ze środków funduszów unijnych zakupiono i zmodernizowano ponad 560 jednostek taboru. Otwarty dziś, zmodernizowany dzięki funduszom polityki spójności, dworzec Bydgoszcz Zachód podniesie komfort jazdy koleją i zwiększy dostępność do transportu kolejowego dla wszystkich podróżnych, a szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Angela Martinez Sarasola, dyrektorka Wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

– Bydgoszcz Zachód to kolejny dworzec w Polsce, na którym zakończyliśmy inwestycje w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych i jednocześnie trzeci, po Janikowie i Włocławku, w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki przebudowie, ten niewielki budynek, stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych, dostępną dla osób z niepełnosprawnościami i bezpieczną. Ponadto dworzec wyposażono w  rozwiązania przyjazne środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 

Dzięki przebudowie dworzec stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. W jego przestrzeni zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań wspierających osoby o  ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich m.in. linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe dworca.

Dworzec stał się również przyjazny środowisku. Zamontowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Z kolei poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej  ograniczono straty ciepła. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który steruje systemami i urządzeniami na dworcu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, gdyż w ramach  inwestycji zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring. 

Metamorfozę przeszło najbliższe otoczenie dworcaW jego sąsiedztwie zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód kosztowała 5 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót budowlanych Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane AGAD sp. z o.o. z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci sp. z o. o. ze Swarzędza.

 

Więcej informacji o Polskich Kolejach Państwowych S.A. i Grupie PKP www.pkp.pl/pl/grupa-pkp.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama