Projekt „Wyspa Młyńska – bez progów i barier” został zrealizowany w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Bydgoski pomysł zakwalifikował się do grona 29 najciekawszych przedsięwzięć z całego kraju zrealizowanych w oparciu o budżet obywatelski.
I znalazł się w gronie laureatów III edycji konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”. W głosowaniu internetowym zdobyliśmy aż 2 tys. 705 głosów. Doceniono nas za tablicę dla słabo widzących i niewidomych zamontowaną w zeszłym roku na Wyspie Młyńskiej. To specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki którym można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać o historii danych obiektów. Z kolei na poręczach mostu i trzech kładek zostały zamontowane płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.
W konkursie promowane były inicjatywy o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie na środowisko i możliwe do powielenia w innych miastach. Pomysły oceniali internauci oraz profesjonalne grono ekspertów– przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata naukowego i artystycznego. Głosowanie zakończyło się 28 kwietnia. Dwa najlepiej ocenione projekty – Wyspa Młyńska bez barier”i Edupark w Pabianicach otrzymały specjalną nagrodę od czytelników Portalsamorzadowy.pl
Dziś (18 maja) prezydent Rafał Bruski przekazał statuetkę na ręce pomysłodawczyń zamontowania takiej tablicy – pani Honoracie Borawie (prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy) i Ewelinie Czerwińskiej (kierownik Fundacji „Szansa dla Niewidomych).
Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej jest wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (zakres działania od -20 stopni do +40 st. Celsjusza). Wyposażona jest w czcionkę brajlowską oraz udźwiękowiona – po wciśnięciu odpowiednich klawiszy odtwarzane jest nagranie z opisem zabytków znajdujących się na Wyspie. Zasilają ją ogniwa fotowoltaiczne.
Kolejnym elementem projektu jest 30 planów dotykowych, które pomagają osobom z dysfunkcją narządu wzroku w poruszaniu się po Wyspie Młyńskiej. Takie tablice są dostępne m.in. w powiatowych kołach Polskiego Związku Niewidomych z terenu Bydgoszczy i okolic, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a.
To nie koniec korzystnych zmian dla osób niepełnosprawnych poruszających się po Wyspie Młyńskiej. Trwają jeszcze prace nad dokumentacją niezbędną do wprowadzenia zmian, które ułatwią poruszanie się na Wyspie Młyńskiej osobom niepełnosprawnym ruchowo. Zgodnie z przygotowana wcześniej koncepcją dobudowane zostaną ważne z punktu widzenia osób niepełnosprawnych odcinki chodników, wygodne przejścia przez brukowane jezdnie i zmieniona organizacja ruchu. – Uzgadniamy z miejskim konserwatorem zabytków szczegóły tej inwestycji, tak, żeby faktycznie odpowiadała potrzebom osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Krantz, pełnomocnik Prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. – Już niebawem śmiało będzie można powiedzieć, że Wyspa Młyńska jest w całości miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnym.
Z kolei na placu zabaw, jeszcze w tym roku, zostanie zainstalowane urządzenie odpowiadające potrzebom dzieci niepełnosprawnym.
Napisz komentarz
Komentarze