Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Czy Kanał Bydgoski zostanie pomnikiem historii?

Miasto pracuje nad uznaniem Kanału Bydgoskiego za pomnik historii. To niezbędny krok, który pozwoli następnie starać się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Taki status jeszcze bardziej wzmocniłby turystyczny potencjał miasta, a także ułatwił pozyskiwanie zewnętrznych funduszy. W ciągu ostatnich lat zlecono szereg inwestycji, dzięki którym kanał i sąsiadujące z nim tereny znów stają się wizytówka miasta i zachęcają do rekreacji.

Autor: fot.: UM Bydgoszcz

- Składamy szczegółowo opracowany wniosek o wpisanie kanału na listę pomników historii – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Uzyskanie tego statusu oznacza nadanie mu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Oznacza to również nowe możliwości i ułatwienie pozyskiwania funduszy na jego dalszą rewitalizację. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów ma to dla nas ogromne znaczenie. To jedna z inwestycji uznanych przez bydgoszczan za kluczowe. Dlatego podjęliśmy się wyzwania związanego z kompleksową rewitalizacją tego miejsca. Trwa wymiana wrót śluz, budujemy nowe ścieżki dla pieszych, drogi rowerowe, place zabaw, umacniamy brzegi i sadzimy coraz więcej drzew i krzewów. Pracujemy też nad kompleksową koncepcją rewitalizacji oraz nowym planem zagospodarowania dla tego terenu. Mamy szereg innych pomysłów, które przywrócą tym terenom dawną rangę i urok.

W przypadku uzyskania statusu pomnika historii, kontynuować będziemy starania o wpisanie go również na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Taki status jeszcze bardziej wzmocniłoby turystyczny potencjał miasta. Po obostrzeniach spowodowanych pandemią w Bydgoszczy znów rośnie liczba turystów. Nasze miasto odwiedza więcej osób niż w 2019 roku.

 

Kanał pełen atrakcji

W ostatnich latach przygotowaliśmy do realizacji szereg projektów związanych z rewitalizacją doposażeniem terenów wokół Kanału Bydgoskiego. Cześć z nich udało się już zrealizować. To między innymi budowa nowych ścieżek pieszorowerowych na Okolu i Wilczaku, budowa nowej siedziby Muzeum Kanału Bydgoskiego i Centrum Społecznego, nasadzenia drzew i krzewów, stworzenie nowego placu zabaw, wybiegu dla psów, ścieżki zdrowia, modernizacja boiska „Gwiazdy” i przebudowa kładki przez śluzę przy Czarnej Drodze. Część zadań do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.

 

Obecnie realizujemy pakiet kolejnych zadań. Na wszystkie inwestycje realizowane nad Kanałem Bydgoskim w tym roku wydamy około 10 mln zł. Najważniejsze z nich to:

·         Wymiana wrót trzech zabytkowych śluz (zaawansowane prace).

·         Umocnienie brzegów po stronie Wilczaka (prace zrealizowane, odbiory).

·         Budowa drogi rowerowej pomiędzy Flisami i Osową Górą (długość ok. 500 m, zaawansowane prace).

·         Budowa ścieżki pieszej na Miedzyniu (długość ok. 700 m, pomiędzy ulicami Krośnieńską i Plażową. Inwestycja obejmuje również stworzenie miejsc wypoczynku i rekreacji poprzez m.in. montaż małej architektury, wykonanie nasadzeń zieleni niskiej, renowację trawników, wykonanie łąki kwietnej, zaawansowane prace). 

·         Dosadzenie nad brzegami Kanału Bydgoskiego ponad 100 nowych drzew (lip, brzóz, jabłoni, śliw, ozdobnych, oraz 250 krzewów (tawuły, berberysy, rokitniki, tarniny, nasadzenia finalizowane będą jesienią).

·         Budowa placu zabaw na Okolu (z urządzeniami zabawowymi nawiązującymi do otaczającej teren przyrody, roślin znajdujących się nad kanałem. Wygląd i wyposażenie placu ma pomagać lepiej zrozumieć ważną rolę pszczół w ekosystemie, zaawansowane prace).

·         Budowa boiska do gry w bule oraz tyrolki – czyli zjazdu linowego przy Czarnej Drodze (przed przetargiem).

·         Dostarczenie mobilnej sceny na potrzeby imprez plenerowych (konstrukcja odebrana w ostatnich dniach przez Muzeum Kanału Bydgoskiego).

·         Iluminacja śluz (zlecamy wykonanie dokumentacji).

 

Unikatowy zabytek

Stary Kanał Bydgoski to zachowany do dziś odcinek sztucznej drogi wodnej wybudowanej w latach 1773 – 1774. Koncepcja budowy połączenia wodnego Brdy i Noteci przecinającego linię wododziału powstała za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1766 roku jeden z najwybitniejszych kartografów Franciszek Florian Czaki opracował projekt kanału Brda-Noteć. Z uwagi na I rozbiór Polski, który nastąpił w 1772 r., prace nad projektem zostały wstrzymane. Koncepcje połączenia rzeki Brdy i Noteci przejął i zrealizował król pruski Fryderyk II na podstawie projektu powstałego również w 1772 r. autorstwa Franza Balthasara Schönberga von Brenkenhoffa. Prace budowlane, którymi kierował Wilhelm Dornstein, trwały od wiosny 1773 r. do połowy września 1774 r. W tym czasie powstał kanał długości 26,7 km z 10 drewnianymi śluzami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: 4°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1038 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaWesołych Świąt!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ArekTreść komentarza: Super wystawa! Pozdrawiam Arek Psurski https://arekpsurski.pl/Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:39Źródło komentarza: Mikołajki w Lumina ParkAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Czy te światła powodujące ruch wahadłowy w 2 niejscach to też jest "wygodny przejazd"???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:39Źródło komentarza: Z Brzozy do Łabiszyna zmodernizowaną drogąAutor komentarza: monkawTreść komentarza: Naprawdę podobało mi się korzystanie z tej strony do gry na automatach online, ponieważ na tej stronie - https://polskiekasynaonline24.com/darmowe-gry-hazardowe-owoce/ - mogłem grać na automatach online na prawdziwe pieniądze i wygrywać! Ta strona jest naprawdę fajna i ma bardzo dobrą jakość gier, dlatego ją polecam.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Kreatywne strategie hazardowe w kasynieAutor komentarza: jamieszkamwbydoszczyTreść komentarza: o tak, super! niech się nasza młodzież dobrze nabiega i glęboko nawdycha smogu, który mamy w mieście lepszy niż w krakowie :) super! tak jest! wspomagajmy choroby krążenia, oddechowe, problemy z potencją i zdrowiem psychicznym ;):Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:36Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: pracownikTreść komentarza: Czy po raz kolejny ludzie pracujący uczciwie w pracy za naturalnie umowy zlecenia, nie będą się mogli do niej dostać bo państo sobie raczy "biegać"? Nie każdego stać na taxówkę w tym państwie dobrobytu ;)Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:31Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w BydgoszczyAutor komentarza: bydgoszczaninTreść komentarza: no ok wszyscy wiemy, że bieganie niszczy stawy osób biegajacych (tak mam dane, tak podam uprzedzając) ale z tego artykułu nie wynika jak to zniszczy przemieszczanie się ludziom którzy inaczej inwestują w swoje zdrowie: co dokładnie będzie zamknięte kochani organizatorzy?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:28Źródło komentarza: CITY TRAIL w niedzielę pobiegnie w Bydgoszczy
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama