- Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego podają, że Bydgoszcz zamieszkują ponad 353 tys. osób. Tymczasem opłaty za odpady ponosi niewiele ponad 304 tys. mieszkańców. Dane te analizujemy od samego początku wejścia w życie nowych zasad i widzimy, że liczba osób nie wnoszących opłat zwiększa się. Oczywiście, podejmowane przez miasto działania, m.in. kontrole Straży Miejskiej, powodują wychwycenie pewnej liczby tych osób. Ustalenie wszystkich niepłacących mieszkańców jest niemożliwe bez znacznego wzrostu kosztów administracyjnych, co z kolei powoduje, że są to działania nieekonomiczne. - Tłumaczy Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Jak wyglądają propozycje zmian?
Wariant 1 – zmiana metody naliczania opłaty (w zależności od metrów powierzchni mieszkalnej)
Zalety:
+ łatwość weryfikacji składanych deklaracji (mniejsze prawdopodobieństwo zaniżenia wysokości opłat)
+ uszczelnienie systemu
+ dane zawarte w deklaracji na ogół zmieniają się bardzo rzadko
+ stabilność systemu (podaż powierzchni z reguły rośnie w czasie)
Wady:
-uzależnienie opłaty od powierzchni mieszkalnej, która nie jest powiązana z wielkością wytworzonego strumienia odpadów
Wariant 2 – wzrost opłat przy zachowaniu obowiązującej metody naliczania opłaty (od mieszkańca)
Zalety:
+ metoda sprawiedliwa społecznie o ile wszyscy płacą (wyrzucane odpady zależne od liczby mieszkańców)
Wady:
-trudności w weryfikacji liczby zadeklarowanych mieszkańców (część mieszkańców zaniża ilość deklarowanych osób w deklaracjach – skutek to brak ok. 15% osób)
-mieszkańcy rzetelnie deklarujący liczbę osób zamieszkałych finansują mieszkańców, którzy deklarują niewłaściwą liczbę osób
-konieczność zmian deklaracji w przypadku zmiany liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość (relatywnie często)
- Osobiście będę rekomendował i mieszkańcom i radnym pierwszą propozycję, polegającą na uzależnieniu ponoszonej opłaty od powierzchni zajmowanego mieszkania. W tym przypadku aż dla 75 proc. mieszkańców opłata zmniejszy się. Jednak uszczelnienie systemu spowoduje, że koszty gospodarowania odpadami zostaną zrównoważone. Jednocześnie będzie to metoda mocno prorodzinna. Przewidujemy też połączenie jej z systemem pomocy socjalnej tak, aby złagodzić skutki wprowadzenia tego rozwiązania w odniesieniu do osób w trudnej sytuacji materialnej. - Dodaje prezydent.
Miasto zorganizuje specjalne konsultacje społeczne, w których to mieszkańcy będą mogli zagłosować na wybraną przez siebie propozycję zmian (termin zostanie podany później).
Napisz komentarz
Komentarze