Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Przebudowa Rybiego Rynku ożywi historię i piękno Bydgoszczy

Ogłoszono przetarg na rewitalizację Rybiego Rynku. Rynek ten ma zostać przekształcony w estetyczny plac, z dodatkowymi drzewami, eleganckimi ławkami, krzesłami oraz stylowymi latarniami. Zadbana zostanie również iluminacja placu. Oprócz tego, planowane są zmiany w charakterze przyległych ulic. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się wcześniej na placu Kościeleckich oraz placu Wolności. W Salonie Bydgoszczy następują duże zmiany.

Źródło: fot. UMB

- Konsekwentnie zmieniamy Salon Bydgoszczy – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Mimo ograniczenia naszych własnych dochodów, pozyskujemy zewnętrzne fundusze, wypracowujemy z ekspertami najlepsze rozwiązania i wcielamy w życie opracowane  projekty. Rybi Rynek to już kolejne miejsce w sercu Bydgoszczy, które zachęci do spędzania wolnego czasu bydgoszczan oraz turystów. Pozwoli na organizację ciekawych wydarzeń plenerowych przez cieszący się olbrzymią popularnością Teatr Kameralny. Zrewitalizowany plac otworzy też nowe możliwości działań dla Miejskiego Centrum Kultury, które przy Rybim Rynku ma zacumowaną barkę-muzeum oraz Muzeum Okręgowego. To także kolejny element naszego zwrotu ku Brdzie, na którym budujemy nasz turystyczny potencjał.

Przetarg na rewitalizację Rybiego Rynku został ogłoszony. W ramach przebudowy planowane jest stworzenie estetycznego placu, który będzie wyposażony w dorodne drzewa, ławki, donice oraz stylowe latarnie. Prace obejmą również wymianę nawierzchni placu, budowę systemu odwodnienia oraz zagospodarowanie przestrzeni zielonych. Dodatkowo, przewiduje się zmiany w charakterze przyległych ulic.

W rogach placu, od strony spichrzy, zostaną zasadzone drzewa, takie jak lipy i platany, które już teraz zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Istniejące i nowe drzewa będą otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi, wykonanymi z stalowych profili, w celu zabezpieczenia korzeni i zapewnienia lepszego dostępu do wody deszczowej.

W ramach projektu rewitalizacyjnego, ulica Grodzka zachowa swój dotychczasowy charakter, z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów. Planuje się poszerzenie chodników, zastosowanie granitowych płyt i kamiennych opasek, oraz zastosowanie kostki kamiennej na jezdniach, charakterystycznej dla Starego Miasta. Prace obejmą także odcinek ul. Przy Zamczysku, ul. Malczewskiego/Grodzkiej, ul. Przyrzecze, Zaułek, Jana Kazimierza, Malczewskiego i Pod Blankami.

Po zakończeniu rewitalizacji Rybiego Rynku, planuje się wykorzystanie go przez branżę gastronomiczną, na przykład poprzez aranżację letnich ogródków. Prace te będą doskonale współgrały z wcześniejszymi restylizacjami uliczek przyległych do Starego Rynku, takimi jak Podwale, Kręta, Mostowa i część Grodzkiej. Wraz z rewitalizacją, miejsce parkingowe zniknie z Rybiego Rynku, ale dostępne będą wielopoziomowe obiekty parkingowe w pobliżu ul. Grudziądzkiej.

W trakcie przygotowywania projektu, uwagi zgłosiła Rada ds. Estetyki, dotyczące między innymi podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji drzew, wyboru nawierzchni kamiennej oraz ustawienia kutych lamp. W planach jest również instalacja ławek i krzeseł zaprojektowanych przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.

Przetarg na realizację prac drogowych został ogłoszony w środę, 19 lipca. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy, prace mają zająć około roku. Miasto zabezpieczyło ponad 3 miliony złotych na rozpoczęcie prac w tegorocznym budżecie, a także pozyskało dofinansowanie z funduszy centralnych. Prace rewitalizacyjne zostały już wcześniej zlecone na placu Kościeleckich oraz części związanej z wodociągami na placu Wolności. W ostatnich latach Stary Rynek oraz Rynek w Fordonie również zyskały estetyczny wygląd.

Po zakończeniu prac drogowych na Rybim Rynku, planuje się wprowadzenie dodatkowych elementów, które będą nawiązywać do historii tego obszaru Bydgoszczy oraz eksponować jego walory. W planach jest umieszczenie żurawia na nabrzeżu, przypominającego o dawnym porcie, oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie. Również przystanek tramwaju wodnego zostanie zmieniony, aby nawiązywał do strefy staromiejskiej. Budynek spichrzy również zostanie oświetlony. Te rozwiązania są zgodne z rekomendacjami ekspertów od estetyki.

W ostatnich latach wokół Rybiego Rynku zaszły również inne pozytywne zmiany. Na przykład kompleks hotelowo-biurowy został zbudowany na niezabudowanej parceli przy skrzyżowaniu ulic Grodzkiej i Podwale. Przeprowadzono prace konserwatorskie przy gmachu spichrzy, a historyczny budynek przy ul. Grodzkiej 16, będący częścią zabudowań teatru, został odrestaurowany, przywracając mu historyczną elewację z imitacją szachulca. Ponadto, w tym roku frontowa elewacja gmachu została ozdobiona oryginalną instalacją artystyczną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama