Jak informuje Miasto, pierwszy etap deweloperskiej inwestycji obejmuje obszar między ulicami Obrońców Bydgoszczy i Marcinkowskiego, bulwarami nad Brdą oraz nowo zaprojektowaną zieloną aleją, która będzie łącznikiem pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy i F. Focha. Ten obszar stanowi około 30% całej inwestycji. W ramach tego etapu powstają dwa z planowanych czterech apartamentowców o wysokim standardzie. Obecnie ukończono 36-metrową konstrukcję tych budynków.
Wraz z zabudową mieszkaniową, na terenie inwestycji pojawią się także budynki pierzejowe, które znajdą się przy nowej alei oraz wzdłuż ulicy Obrońców Bydgoszczy. Odrestaurowane budynki fabryczne zostaną przekształcone w przestrzenie gastronomiczne, takie jak kawiarnie i restauracje. Ich lokalizacja przy rzece i zrewitalizowanych bulwarach umożliwi wykorzystanie potencjału tego obszaru.
W ramach tych prac odbudowano w konstrukcji żelbetowej część frontowej ściany, która była w najgorszym stanie technicznym. Ocalał charakterystyczny kształt okien na parterze, natomiast elewacja będzie wykonana z materiałów przypominających dawną cegłę.
Teraz firma AWZ zleciła prace konserwatorskie związane z czyszczeniem starej cegły. W ramach tych prac wszelkie ubytki są uzupełniane, a stare fugi są wymieniane. Przywracane są wszystkie zdobienia, takie jak gzymsy, blendy i różne formy geometryczne. Budynek zostanie pokryty nową stylizowaną blachą aluminiową.
Na zakończenie zamontowane zostaną okna aluminiowe zachowujące oryginalny podział szklenia, a także stylowe balustrady wykonane jako odlewy żeliwne na podstawie oryginalnych, historycznych elementów.
Historyczna zabudowa z XIX wieku
Został on wzniesiony w 1899 roku według projektu bydgoskiego architekta i budowniczego, Paula Bohma. Kamienica ta, dzięki swojej wyjątkowo zróżnicowanej formie i bogactwu detali, jest jednym z najcenniejszych zabytków Bydgoszczy. Budynek przy ulicy Marcinkowskiego 8 składa się z trzech kondygnacji oraz użytkowego poddasza. Posiada wiele charakterystycznych elementów secesyjnych, typowych dla budynków tego okresu. Na stronie ulicy Marcinkowskiego, w budynek wkomponowane są balkony, z których jeden z wykuszem, ozdobiony charakterystycznymi wazami, będzie odtwarzany. Elewacja w górnej części jest zwieńczona schodkowym gzymsem. Natomiast od strony ulicy Obrońców Bydgoszczy charakterystycznym elementem budynku jest attyka na szczycie, ozdobiona dekoracyjnymi kulami po obu stronach. Ceglaną elewację zdobią także gzymsy i nadokienniki. W trakcie prac restauracyjnych zostanie odrestaurowana także część przylegającego budynku fabrycznego z 1884 roku, który posiada silnie rozczłonkowaną elewację frontową od strony ulicy Marcinkowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze