Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Odwiedź bydgoski sztab WOŚP!

Kierunek lekarski na Politechnice w Bydgoszczy staje się faktem

Dobiegają końca prace związane z przygotowaniem przez Politechnikę Bydgoską wniosku o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Kadra dydaktyczna liczyć będzie ponad 140 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Bazę kliniczną stanowić będzie łącznie kilkanaście szpitali i placówek medycznych.
Kierunek lekarski na Politechnice w Bydgoszczy staje się faktem

Źródło: fot. Ryszard Wszołek//PBŚ

W dniu 14 lipca 2023 roku Senat PBŚ przyjął uchwały umożliwiające złożenie wniosku do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Ponad 1000-stronicowa dokumentacja zawiera m.in. charakterystykę  i program studiów, opis warunków i sposobu realizacji kształcenia oraz wykaz wykładowców. Kadra dydaktyczna liczyć będzie 147 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych, 91 doktorów oraz 36 lekarzy medycyny.

W ciągu ostatnich 20 tygodni na uczelni trwały także prace związane z pozyskaniem środków finansowych, opracowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych oraz zabezpieczeniem bazy klinicznej dla przyszłych studentów Wydziału Medycznego PBŚ.

- Dziękuję całemu zespołowi pracującemu tak intensywnie nad uruchomieniem kształcenia na kierunku lekarskim, na czele z prorektorem ds. rozwoju oraz prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich. Pragnę podkreślić, że tworząc Wydział Medyczny opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, co potwierdzają takie nazwiska profesorów jak Harat,  Araszkiewicz czy Pawlak-Osińska. Stawiamy także na dobre zaplecze kliniczne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów – mówi prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki Bydgoskiej.

Docelowo, zgodnie z uchwałą intencyjną Rady Miasta Bydgoszczy, uczelni zostanie przekazany Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Politechnika zawarła także umowy o współpracy z 11 szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i praktykować w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy czy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Na liście placówek są także: Nowy Szpital w Świeciu, Szpital Eskulap w Osielsku oraz bydgoskie przychodnie Bajka, Leśna, IKAR i Vitamed.

- Lista placówek  nie jest zamknięta. Jesteśmy w przededniu podpisania stosownego porozumienia z Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. Wniosek akredytacyjny o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim złożymy na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku  – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.

W grudniu 2023 roku Politechnika Bydgoska planuje powołanie w strukturach uczelni Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się w październiku 2024 roku. Grupa studentów I roku liczyć będzie 60 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zamglenia

Temperatura: -2°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaHosting Mango już od 37,50 zł
ReklamaKreatywne rozwiązania dla Twojego biznesu!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama