Program szczegółowy 6 – 11 kwietnia 2017
9.05.2017, wtorek, godz. 16.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, ul. Marcinkowskiego 12
Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku „Agora Nestora”: Malwina Turek – Sztuka estradowa (Teatr Przy Stoliku „Agory Nestora”)
10.05.2017, godz. 17.30, barka „Lemara”
Koło Gospodyń Miejskich: Kurs Kreatywnego Pisania
Spotykamy się, aby wspólnie i kreatywnie spędzić czas. Piszemy. Dzielimy się tym, co napisaliśmy podczas spotkania. Jesteśmy dla siebie inspiracją. Nawzajem mobilizujemy się do dalszej pracy. Spotkanie otwarte dla wszystkich, ale wymaga potwierdzenia: [email protected]
11.05.2017, czwartek, godz. 17.00, barka „Lemara”. Wstęp: 20 zł (płatne przed zajęciami), zapisy: [email protected]
Koło Gospodyń Miejskich: Sekretniki
Zachowamy wspomnienie wiosny pod szkłem. Suszone zioła i kwiaty zamkniemy między szkiełkami. Zrobimy z nich zawieszki, pierścionki i kolczyki. Prowadzenie: Justyna Żywiecka.
11.05.2017, czwartek, godz. 20.30, kawiarnia Szpulka, wstęp wolny
Premiery Płytowe: Labai
Melancholia, muzyczny eklektyzm, nienachalne melodie, często dopełniane zamglonym brzmieniem gitar i klawiszy – to cechy, którymi opisać można muzykę bydgoskiego Labai. W skład zespołu wchodzą: Magda Zawistowska, Agnieszka Świtoniak, Daniel Dziemitko, Karol Szczepaniak i Bartosz Norkowski.
12-15 maja 2017, wstęp wolny
V Festiwal Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA
Festiwal narodził się z głębokiej potrzeby kompozytorów mieszkających i tworzących w naszym regionie, aby ze swoją twórczością dotrzeć do melomanów i wszystkich osób zainteresowanych sztuką współczesną. NOWA MUZYKA stała się ważną trybuną prezentacji najnowszej niekomercyjnej muzyki w Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim.
Godnym podkreślenia jest fakt, że większość muzyki prezentowanej na festiwalowych estradach stanowią prawykonania – utwory powstające specjalnie z myślą o NOWEJ MUZYCE.
W tym roku program festiwalu jest niezwykle bogaty i obejmuje jak zawsze różne nurty obecne we współczesnej twórczości muzycznej: muzykę instrumentalną, wokalną, muzykę elektroniczną oraz improwizację. Piotr A. Komorowski, dyrektor Festiwalu NOWA MUZYKA
Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wydziałem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Honorowy Patronat Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego.
piątek 12 maja 2017, godz. 19.00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14
Koncert muzyki elektronicznej, komputerowej i improwizowanej
W programie: utwory Piotra A. Komorowskiego, Sławomira Opalińskiego, Rafała Tworka oraz występ duetu Backspace w składzie: Zbigniew Chojnacki – akordeon i live electronics oraz Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne i live electronics.
piątek 12 maja 2017, godz. 21.30, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12-14
Pokaz filmów z muzyką Marcina Gumieli
„Ostatnia droga” w reż. Roberta Wichrowskiego oraz „Razem. Osobno” w reż. Mateusza Buławy.
Pozostałe koncerty odbędą się w Auli Copernicanum UKW, ul. Kopernika 1
13.05.2017, studio nagrań w MCK przy Marcinkowskiego 12 w Bydgoszczy. Wstęp: 10 zł za uczestnika (płatne przed zajęciami) – zapisy: [email protected]
Mali idą w świat: „Było sobie słuchowisko”. Warsztaty nagraniowe dla dzieci w wieku 8–14 lat. Liczba uczestników: 8. Prowadzenie: Nicolas de la Vega
W czasie warsztatu dzieci będą nagrywały, na podstawie wybranej bajki, swój głos czytając tekst. Po nagraniu głosu przejdą do nagrywania efektów specjalnych (kroki, hałasy, szmery, uderzeń). Efekty takie będą realne (nagrywamy rzeczywiste przedmioty) lub udawane (zwierzęta, samochody itp.). Jeśli będą konieczne inne efekty, a ich realizacja będzie niemożliwa, poszukamy ich w bibliotece dźwięków realizatora. Na zakończenie nagrania wykonane w czasie warsztatu będą odpowiednio przekształcone i wyrównane głośnością, aby powstało słuchowisko, które można udostępnić uczestnikom warsztatu.
13.05.2017, sobota, godz. 17.00, barka „Lemara”, wstęp wolny
Spektakl pod Ferdeką: Gabriela Jaworska i Teatr Przy Stoliku „Szept”
Kameralna przestrzeń ładowni barki „Lemara” zaprasza na wyjątkowe spotkanie z amatorskim lokalnym spektaklem. Pod pokładem „Lemary” zaprezentujemy monodram „Szept”, który został dostrzeżony i wyróżniony na tegorocznych Kujawsko-Pomorskich Spotkaniach Teatralnych „Zwierciadła”. Wykonawczyni przedstawia przekonujący obraz kobiety zapracowanej, nieco zmęczonej życiem, zapędzonej do narożnika… Przyklejony uśmiech wciąż jednak ozdabia jej twarz. Ilu z nas zobaczy siebie w tym portrecie?
Teatr Przy Stoliku zaprosi natomiast na spotkanie z czterema porami roku w poezji. Każda pora roku jest wyjątkowa i każda ma coś w sobie. Uczestniczki Teatru Przy Stoliku odkrywają barwy pór roku poprzez poezję autorską, a także znanych i cenionych pisarzy.
14.05.2017, niedz., godz. 16.00, Pałac Nowy w Ostromecku, strych, wstęp wolny
Koncert „Bluesowe Szlaki” w wykonaniu Blues Duo: Jacek Herzberg i Andrzej Talaśka; gość specjalny – Zbigniew Szulkowski
Zbigniew Szulkowski – znawca bluesa, zwycięzca „Wielkiej Gry” TVP z tematu „Blues wczoraj i dziś”. Publicysta prasowy piszący o bluesie w Polsce, autor tekstów bluesowych m.in. dla zespołów: Szulerzy, Green Grass, Tortilla, Banaszak & The Best, Outsider Blues, wyróżniony przez Fundację Country & Folk w konkursie na najlepszy tekst piosenki w 2014 r. Organizator Blues Ino Festiwal, menedżer zespołu Szulerzy.
Andrzej Talaśka – gitara akustyczna, śpiew;
Jacek Herzberg – gitara akustyczna i rezofoniczna, śpiew.
14.05.2017, niedziela, zbiórka o godz. 7.20 na PKP Bydgoszcz Główna
Kultura na Świeżym vol. 54: Nad Wdą
Wda jest piękną rzeką, płynącą pośród sosnowych borów w stromej, ustronnej i zacisznej dolinie. Jeden z jej odcinków będzie naszym majowym celem. Trasę zaczniemy na stacji PKP Laskowice Pomorskie, gdzie wysiądziemy o godz. 8.18. Dojdziemy niebieskim szlakiem do żółtego w miejscowości Leosia. Stamtąd, już lasami, wzdłuż urokliwej doliny Wdy, mijając zalewy w Gródku i Żurze aż do stacji PKP w miejscowości Osie, gdzie wsiądziemy do powrotnego pociągu o godz. 15.55. Koniec o 17.07 na PKP Bydgoszcz Główna.
15-21 maja 2017
Bydgoski ANEKS do 14. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Bydgoski ANEKS do tegorocznej edycji Festiwalu Millenium Docs Against Gravity będzie miał szczególnie spektakularny charakter. Widzowie w Bydgoszczy zobaczą rekordową liczbę 28 premierowych tytułów z dwóch najważniejszych sekcji konkursowych festiwalu, który jest jedną z trzech najważniejszych imprez filmowych poświęconych gatunkowi dokumentu w Europie. Wszystkie filmy to pełnometrażowe, wielowymiarowe portrety współczesności, przefiltrowane przez wrażliwość ich twórców. W bydgoskim zestawie zobaczymy m.in. najnowszy film Siergieja Łoznicy pt. „Austerlitz”, w którym autor z niezwykłą wnikliwością i wyczuciem przygląda się tłumom turystów odwiedzających dawne obozy koncentracyjne współcześnie zamienione w muzea. „Safari” Ulricha Seidla portretuje austriackich myśliwych zażywających uroków mordowania zwierząt w afrykańskim rezerwacie. Obraz jest okrutnym rewersem tak popularnych współcześnie programów przyrodniczych.
Wielokrotnie nagradzana na świecie produkcja „Ostatni w Aleppo” przedstawia wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Bohaterowie filmu: Khaled, Mahmoud i Subhi ciągle mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.
„Dawson City: czas zatrzymany” to epicki, oparty prawie wyłącznie na archiwach film o: gorączce złota, kinofilii, początkach akumulacji kapitału, walce klas, ustawianych meczach baseballowych i lubieżnych początkach fortuny Donalda Trumpa. Będzie też możliwość obejrzenia ostatniej produkcji Michaela Glawoggera – „Bez tytułu” to film dokończony dwa i pół roku po tragicznej śmierci autora przez Monikę Willi, jego wieloletnią montażystkę, która złożyła nakręcony materiał kierując się notatkami reżysera powstałymi podczas kręcenia zdjęć. Glawogger w 2013 r. postanowił uciec od rutyny i udać się w roczną podróż bez żadnego z góry założonego planu. Ruszył na południe, do krajów, które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu.
Po raz pierwszy w historii Bydgoskiego ANEKSU powołane zostanie lokalne, trzyosobowe jury, które oceni filmy i przyzna autorowi najlepszego dokumentu Bydgoszcz ART/DOC Award o wartości 1500 euro. Swoją nagrodę specjalną wręczy także jury młodych złożone z uczniów Zespołu Szkół Sokrates.
Najważniejszym wydarzeniem uzupełniającym program filmowy będzie druga edycja konferencji „Kultura vs. biznes”, zorganizowana 11 maja w bydgoskim oddziale Wyższej Szkoły Bankowej, we współpracy z tą uczelnią. Informacje o przedsprzedaży biletów oraz szczegóły programu na: www.kino-orzel.pl oraz www.mck-bydgoszcz.pl.
Bydgoski ANEKS organizuje Fundacja ART-HOUSE, współfinansowanie imprezy: Miasto Bydgoszcz oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i kino Orzeł, Wyższa Szkoła Bankowa, Zespół Szkół Sokrates.
UWAGA!
Przypominamy.
29 maja zaczyna się
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej DRUMS FUSION
Napisz komentarz
Komentarze