Jeszcze niedawno najtańsza oferta na rewitalizację placu Kościeleckich wynosiła 14 milionów złotych, co było kosmiczną ceną w porównaniu do przewidywanego przez ratusz budżetu, wynoszącego wówczas 5,5 milionów złotych. Teraz jednak najkorzystniejsza spośród prezentowanych ofert wymagać będzie nakładu "zaledwie" 9,25 milionów złotych, co w połączeniu ze zgodą bydgoskich radnych na zwiększenie dotychczasowego budżetu pozwoli na rozstrzygnięcie przetargu. Dokładny plan kompleksowej rewitalizacji placu Kościeleckich został przygotowany już w poprzednim roku. Zakłada on dostosowanie remontowanych obiektów do estetyki otoczenia skweru, które coraz bardziej zaczyna przypominać nowoczesne, europejskie miasto. W ostatniej dekadzie m.in. w miejscu dawnego placu manewrowego zbudowano tutaj od zera nowoczesny biurowiec K3 oraz odrestaurowano jeden z zabytkowych gmachów, w którym obecnie mieści się Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.
Przede wszystkim - użyteczność
Pierwszym zadaniem, które zostanie zrealizowane w związku z rewitalizacją placu Kościeleckich, będzie stworzenie podziemnego zbiornika retencyjnego od strony biurowca Immobile. W ten sposób zostanie rozwiązany problem zalewanych ulic, a gromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w przypadku suszy. Miejskie Wodociągi wybrały już wykonawcę tego etapu prac.
Zielona przystań w centrum miasta
Oczkiem w głowie placu Kościeleckich od zawsze są rosnące dostojnie kasztanowce, w których cieniu mogą odetchnąć bydgoszczanie oraz turyści. Z tego powodu wykonane zostaną dodatkowe nasadzenia, uzupełniające obecny szpaler kasztanowców, a także pojawi się zupełnie nowa roślinność. Plac ma się zmienić w swego rodzaju park w centrum miasta, przez który mieszkańcy mają nie tylko przechodzić w drodze od jednego punktu usługowego czy przystanku autobusowego do drugiego, lecz także móc na chwilę wypocząć od miejskiego zgiełku. Dlatego też na skwerze pojawi się jeszcze więcej nowych ławeczek i przestrzeni integracyjnych, a obecne murki oporowe zostaną obniżone i w razie konieczności - wymienione. Kolejnym nowym elementem parku będzie centralna ścieżka podkreślająca osiową kompozycję placu zgodnie z jego historycznym wyglądem.
Chodniki według historycznych planów
Podczas wykonywanej rewitalizacji przebudowie ulegnie oczywiście również nawierzchnia jezdni oraz chodników. Mimo to, plac wciąż pozostanie ważnym węzłem komunikacyjnym, dlatego na jezdniach zostanie położona nowa nawierzchnia asfaltowa. Stanowiska postojowe zostaną wykonane z kamiennej kostki brukowej. Odcinki przyległych jezdni (Przy Zamczysku oraz połączenie z ul. Długą), które nie są wykorzystywane przez autobusy, otrzymają nawierzchnię z bruku. Chodniki zostaną przebudowane zgodnie z historycznym wzorem - czyli przy użyciu płytek ułożonych w karo oraz kamieni opaskowych. Z kolei nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę, a teren całego parku będzie oświetlony nowymi, mocnymi i stylowymi lampami. Dodatkowo wszystkie spośród wykonywanych prac będą objęte 7-letnią gwarancją.
Napisz komentarz
Komentarze