Od września do kwietnia prawie sześć i pół tysiąca młodych ludzi zebrało zespół rówieśników, wybrało problem społeczny, na który chcieli odpowiedzieć, a następnie działało w grupie, żeby go rozwiązać. Przechodzili przez różne etapy projektu, od planowania, przez stres i nieporozumienia, po pozyskanie wsparcia od ludzi, zebranie funduszy na akcje charytatywne czy zorganizowanie wydarzenia dla społeczności.
W końcu 21 kwietnia, podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii, ogłoszone zostały Złote Wilki, czyli nagrody za najbardziej wyróżniające się projekty społeczne w tej edycji. że łącznie w tym roku szkolnym prawie 380 osób z woj. kujawsko-pomorskiego realizowało przeróżne projekty. W tym jeden z nich otrzymał najwyższą nagrodę Złotego Wilka w kategorii przestrzeń miejska. To projekt pięciu uczniów z I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku pt. “SzachMat”. Polegał na zachęcaniu młodych do grania w tzw. planszówki zamiast spędzania czasu przed urządzeniami elektronicznymi np. telefonami. Szukali alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego, który jednocześnie pomoże ich rozwinąć. Chcąc urozmaicić przestrzeń miasta Włocławka postawili duże szachy, które sami malowali.
Dzięki projektom realizowanym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii jak na dłoni widać, czym się interesują młodzi ludzie. — W projektach społecznych, które nastolatki realizują z nami, najważniejsze jest, że działają zarówno dla otoczenia, jak i dla siebie, rozwijając kompetencje przydatne na współczesnym rynku pracy. Wiemy to od pracodawców, którzy tworzą z nami programy partnerskie i wspierają młodzież np. poprzez mentoring czy dodatkowe szkolenia. Co ciekawe, młodzi dużo rzadziej doceniają “rynkową” wartość swoich kompetencji zdobytych dzięki projektom i są zaskoczeni, że na rozmowie rekrutacyjnej będą pytani o doświadczenie, a nie o czerwony pasek na świadectwie — tłumaczy Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca Fundacji Zwolnieni z Teorii.
Przykłady jednych z najlepszych projektów tej edycji pochodzą również z naszego regionu. Przykładami dwóch z nich jest dwójka tegorocznych zwycięzców tzw. Srebrnych Wilków. Pierwszy z tych projektów - “Rusz Biodrem” z Włocławka - polegał na promowaniu aktywności fizycznej poprzez zorganizowanie międzyszkolnego turnieju siatkarskiego, kalendarza adwentowego z wydarzeniami sportowymi oraz wspólnej akcji pobicia rekordu w robieniu przysiadów przez jak największą liczbę osób. Łącznie zebrało się ponad pięćset osób, które jednocześnie zrobiło 10 przysiadów. Drugi projekt z tego miasta to “Save Animal”, który polegał na wspieraniu schronisk, w których według analiz uczniów - rośnie liczba porzucanych zwierząt. W mediach społecznościowych promowali odpowiednie zachowanie wobec zwierząt i świadomą adopcję. Ze sprzedaży własnoręcznie zrobionych breloczków i działań online zebrali pieniądze i wiele kilogramów karmy dla lokalnego schroniska.
Poniżej prezentujemy relację z Wielkiego Finału Zwolnieni z Teorii 2023:
Napisz komentarz
Komentarze