Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje dla firm

677. urodziny Bydgoszczy. Wyróżniono wybitnych mieszkańców

Dzisiejsza (19.04) sesja Rady Miasta, przypadająca w 677. rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich, była wyjątkową okazją, aby podziękować tym, którzy swoją pracą, pasją i dorobkiem współtworzą naszą małą ojczyznę. Wśród najwybitniejszych mieszkańców grodu nad Brdą znaleźli się m.in. lekarze, artyści, naukowcy, a nawet ksiądz!
677. urodziny Bydgoszczy. Wyróżniono wybitnych mieszkańców

Źródło: fot. Robert Sawicki/UMB

Obchody 677. urodzin miasta oficjalnie otworzyły panie: przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska i zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, składając tradycyjną wiązankę kwiatów pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego.

Dzisiejsza urodzinowa sesja to doskonała okazja, by nagrodzić tych, którzy w szczególny sposób podnieśli znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, oraz uczynili miasto atrakcyjniejszym i bardziej przyjaznym dla gości i mieszkańców. Ich codzienna praca na rzecz miasta, pozwala nam wszystkim z optymizmem myśleć o dalszym rozwoju Bydgoszczy. W końcu jak powiedział wspaniały polski poeta Cyprian Kamil Norwid: „Marzenia są jak pejzaże, które my tworzymy, by w nich żyć”. Dzisiaj, patrząc w przyszłość naszego miasta, wiemy, że wiele marzeń jeszcze przed nami. Ale mamy także świadomość, że sporo z nich już się spełniło. Bydgoszczanie realizują je, tworząc nowe przedsiębiorstwa, zaczynając kariery lub odkrywając swoje pasje. Niech to będzie dla nas inspiracją, aby kontynuować pracę nad tym, co chcemy osiągnąć, a jednocześnie cieszyć się z tego, co już nam się udało. Życzę i dziękuję zatem nam wszystkim, w dniu 677. urodzin naszej zacnej jubilatki, byśmy nigdy nie przestali marzyć o Bydgoszczy, którą będziemy mogli przekazać kolejnym pokoleniom! – mówiła podczas sesji zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.                         

Główną część uroczystości stanowiło rozdanie nagród, stypendiów, laurów oraz medali. Poniżej prezentujemy listę uznanych za najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta, którzy swoją codzienną pracą, pasją i dorobkiem współtworzą naszą małą ojczyznę.

Laurem Andrzeja Szwalbego nagrodzony został prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

- Nagrodę odbieram jako wyróżnienie i docenienie pracy całej załogi Centrum Onkologii w Bydgoszczy, wszystkich lekarzy, pielęgniarek, personelu, pracowników administracji etc. Tę nagrodę traktuję jako zobowiązanie – życie i zdrowie naszych pacjentów to wartości najwyższe i  w dalszym ciągu będziemy dążyć do tego, by opieka i diagnostyka w naszym szpitalu stała na najwyższym poziomie - mówił odbierając Laur profesor Janusz Kowalewski. 

Profesor Janusz Kowalewski z Laurem Szwalbego (fot. Robert Sawicki/UMB)

Laur Mariana Rejewskiego  z kolei otrzymał wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy dr Adam Kośmieja, pianista. 

Więcej o osiągnięciach wyróżnionych laurami pisaliśmy TUTAJ.

Nagrodzeni medalami Kazimierza Wielkiego:

  • ksiądz Sławomir Bar CM - proboszcz parafii pw. Św. Wincentego a’Paulo, którego wielkie serce do potrzebujących jest znane daleko poza granicami naszego miasta;
  • Krzysztof Badowski - społecznik i sportowiec, posiadający wiele zasług na polu promocji sportu osób niewidomych;
  • dr inż. Wiesław Olszewski - bydgoszczanin, miłośnik i promotor Bydgoszczy, od lat aktywny uczestnik życia społeczno-politycznego;
  • Moto DawcyUśmiechu – grupa pasjonatów motocykli, którzy swoje hobby łączą z pomaganiem drugiemu człowiekowi; 
  • Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego –istniejąca w naszym mieście od 1979 roku. W jej gościnnych progach łącznie zostało zorganizowanych niemal 1000 wystaw, pokazów i spotkań. 

Stypendia Naukowe Prezydenta Miasta Bydgoszczy:

  • w dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu powędrowało do prof. dr. hab. n. med. Jaan Styczyńskiego z Collegium Medicum
  •  w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki uhonorowało dr hab. Jakuba Lipskiego, prof. UKW w dziedzinie literatury.
  • dla wybitnych młodych naukowców trafiło do rąk: dr hab. inż. Aleksandry Dunisławskiej, profesor Politechniki Bydgoskiej, nagrodzonej za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie zootechnika i rybactwo oraz dr n. med. Katarzyna Grudlewska-Buda z Collegium Medicum. 
  • dla wyróżniających się studentów z kolei otrzymali: mgr Adam Kowalewski z Collegium Medicum i mgr Anton Markovskyi z UKW. 
  • artystyczne zdobyli: Roksana Korban z Akademii Muzycznej i Patryka Chenca - artysta fotografik.

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta otrzymał dr hab. Bartłomiej Wezner, pianista, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 

- Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, dziękując jednocześnie za budowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta. Niech zawsze towarzyszy Państwu pasja i śmiałe ambicje, pozwalające na realizację wszystkich zamierzonych działań. Życzymy dalszych sukcesów, oraz zasłużonej satysfakcji z dotychczasowych dokonań. Wszystkiego dobrego – mówiła Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. 

Wyróżnieni podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta (fot. Robert Sawicki/UMB)

Z okazji 677. urodzin Bydgoszczy zachęcamy również do zapoznania się z krótką podróżą po kartach historii naszego miasta:

  • 19 kwietnia 1346 r. król Kazimierz Wielki wystawia w Brześciu Kujawskim akt lokacyjny dla miasta Bydgoszczy na prawie magdeburskim. Rok później rozpoczęto budowę murowanego zamku, który stanowił ważny element obronności naszego kraju na granicy z Zakonem Krzyżackim.
  • 1594 r. król Zygmunt III Waza pozwala na otworzenie w Bydgoszczy mennicy. To w niej w 1621 r. wybito najdroższą polską monetę (sprzedaną na aukcji w 2020 r. za 2,4 mln zł).
  • 1656 r. król Szwecji Karol X Gustaw zajmuje Bydgoszcz podczas tzw. potopu szwedzkiego. W jego wyniku zostaje spalony zamek, mennica oraz znaczna część zabudowań miejskich. Bydgoszcz się wyludnia.
  • 1772 r. Bydgoszcz na skutek I rozbioru Polski zostaje włączona do Królestwa Prus.
  • 1773-1774 r. na polecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego powstaje Kanał Bydgoski.
  • 1807 r. Bydgoszcz zostaje włączona do Księstwa Warszawskiego jako stolica departamentu, jest nią do 1815 roku, kiedy to ponownie wraca do Królestwa Prus.
  • 1851 r. otwarcie bezpośredniej linii kolejowej do Berlina. Bydgoszcz zostaje siedzibą pierwszej na świecie dyrekcji kolejowej – Królewskiej Dyrekcji Kolei Wschodniej, zajmującej się rozbudową i nadzorem linii kolejowych we wschodnich prowincjach pruskich.
  •  1896 r. na ulice Bydgoszczy wyjeżdża pierwszy elektryczny tramwaj. Nasze miasto zaczyna być nazywane "Małym Berlinem".
  • 20 stycznia 1920 r. Bydgoszcz powraca do Polski. Repolonizacja miasta była tak szybka, że gród nad Brdą, obok Poznania, staje się jednym z najbardziej polskich miast w okresie międzywojennym.
  • 3-4 września 1939 r. "Bydgoska krwawa niedziela" - dywersja zamieszkującym miasto Niemców na wieść o zbliżających się oddziałach III Rzeszy.
  • 5 września 1939 r. rozpoczęcie hitlerowskiej okupacji miasta. Wysiedlenia, masowe zbrodnie, zniszczenie wielu zabytków oraz budowa fabryki DAG Fabrik Bromberg.
  • 20 stycznia 1945 r. powrót Bydgoszczy do Polski. Koniec niemieckiej okupacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCertyfikat SSL od 9 zł/rok!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: info z BydgoszczyTreść komentarza: Mała prośba: Skoro jest to portal BYDGOSZCZ.pl, to prosilibyśmy o nie uraczanie nas bieda-informacyjkami z Magagrajdołu Toruniewo, OK? Już starczy tego, że toruńskie pasożyty na B-szczy zyskały to, co dokładnie straciła na ich rzecz B-szcz, w tym także sport. Należy oderwać rydzykowych pasożytów id bydgoskiego cycka, bo nas tylko doją bez końca, a B-szcz bez końca traci!! My Całbeckowa DO NICZEGO NIE POTRZEBUJEMY, a że tamtejsze pasożyty i ich grajdoł nie byłby tym, czym jest dzisiaj bez okradania B-szczy, to należy z tym wreszcie SKOŃCZYĆ!!!Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:46Źródło komentarza: ALSTAL Grupa Budowlana ponownie sponsorem toruńskiego żużlaAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Krótka ta Biedronka, rozmieszczenie regałów i towaru nie przypomina standardu Biedronki. Asortyment raczej nie pełny.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:34Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: PiotrekTreść komentarza: No cóż, to nie jest normalnej wielkości Biedronka, układem wewnątrz przypomina Polomarket na Bartodziejach. Nie ma też pełnego asortymentu Biedronki. Dodatkowo miejsca postojowe dość wąskie, więc łatwo o obicie drzwi.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 15:31Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: Kasyno BooiTreść komentarza: Po sesjach w Booi pozostaje dobre wrażenie. Wszystko jest przewidywalne w dobrym tego słowa znaczeniu: działa jak działa i nadal działa. Żadnych niespodzianek, wszystko jest stabilne i zgodne z regulaminem. Gry są uruchamiane szybko, konto osobiste zawiera informacje, nic nie jest mylące. https://sklep-dinozaurow.pl/Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:47Źródło komentarza: Technologie online które zmieniły nasze życieAutor komentarza: JaTreść komentarza: Bardzo się się cieszę, że w pobliżu mojego domku będę miała swoją BiedronkęData dodania komentarza: 14.04.2025, 18:38Źródło komentarza: Nowa Biedronka w Bydgoszczy. Otwarcie już jutro!Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Właściciele cukierni Sowa powinni zostać uhonorowani przez miasto Bydgoszcz. Nie znam drugiej bydgoskiej firmy, która od lat tak bardzo inwestowałaby w porządkowanie przestrzeni i rozwój architektoniczny naszego miasta. Dzięki tej firmie Bydgoszcz pięknieje.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Nowy mini park handlowy w Bydgoszczy. Cukiernia Sowa inwestuje
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama