Konserwatorskie prace zostały poprzedzone techniczną ekspertyzą. Na jej podstawie opracowano dokumentację projektową. Remont dotyczyć będzie następujących śluz:
- nr IV przy ul. Wrocławskiej
- nr V przy ul. Czarna Droga
- nr VI przy ul. Bronikowskiego
Jak relacjonuje Miasto, celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim przywrócenie należytego stanu technicznego co umożliwi dalszą bezpieczną eksploatację śluzy. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu wszystkie elementy wrót wykonywane będą metodą odtworzeniową na podstawie stanu istniejącego (wrota muszą zachować swój kształt oraz charakter). Planowane jest zachowanie stalowych okuć i mechanizmów regulacyjnych. W związku z licznymi odkształceniami ścian głowy górnej i ścian głowy dolnej, spowodowanymi wiekiem obiektu obydwie pary wrót muszą zostać odtworzone w warunkach warsztatowych na wzór konstrukcji istniejącej. Nowa konstrukcja wrót wykonywana będzie z modrzewia europejskiego. Wykonawca będzie też dodatkowo odtwarzał brakujące blachy osłonowe (deklujące), okucia zawiasów wrót. Stan zabytkowych mechanizmów zamykających zastawki wrót określono jako dostateczny. Dopuszcza się ich dalsze wykorzystanie na nowych wrotach po uprzednim oczyszczeniu i zakonserwowaniu oraz uzupełnieniu powłok ochronnych.
W ramach planowanego remontu nie przewiduje się żadnych zmian w zakresie zagospodarowania terenu, użytkowania obiektu oraz zmian jego formy architektonicznej. W celu skutecznego przeprowadzenia prac remontowych konieczne będzie całkowite osuszenie komór śluz przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnych, narzuconych pozwoleniem wodno-prawnym warunków przepływu wody przez odcinek Starego Kanału Bydgoskiego. Osuszenie komory śluzy nastąpić może poprzez wykonanie grodzi roboczej na górnym i dolnym stanowisku, bądź poprzez założenie zamknięć remontowych (tzw. szandorów).
Wszystkie prace będą nadzorowane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wstępnie można zakładać, że uda się je sfinalizować jeszcze w tym roku. Miasto w budżecie zabezpieczyło na ten cel prawie 3 mln zł. Jednocześnie złożony został wniosek o wsparcie zadania z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie ochrony zabytków na 2023 rok. Wcześniej zgłaszaliśmy też wniosek na 5 mln złotych w rządowym programie Polski Ład – niestety został on odrzucony bez uzasadnienia.
Napisz komentarz
Komentarze