Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Przyszłość terenów poprzemysłowych w Bydgoszczy

Miasto Bydgoszcz bierze udział w międzynarodowym projekcie ReSites dotyczącym rozwoju terenów poprzemysłowych. W ramach projektu zbadany zostanie m. in. wpływ terenów dawnego Zachemu na tereny obecnie zamieszkałe.
Przyszłość terenów poprzemysłowych w Bydgoszczy

Autor: foter.com

ReSites to projekt współpracy międzynarodowej finansowany ze środków Programu Interreg Europa Środkowa, którego Liderem jest Miasto Wenecja. Głównymi celami Projektu ReSites jest poprawa zarządzania środowiskowego niewykorzystanymi lub niedostatecznie wykorzystanymi terenami przemysłowymi funkcjonalnych obszarów miejskich (FUA) Europy Środkowej. Projekt rozpoczął się w czerwcu 2016 a zakończy w maju 2019. W Projekcie bierze udział 11 partnerów z 5 krajów Europy środkowej, których współpraca pozwoli na wymianę i pogłębienie wiedzy na temat zintegrowanego zarządzania środowiskowego terenami poprzemysłowymi. W ramach projektu Miasto Bydgoszcz zbada wpływ terenów dawnego Zachemu na tereny zamieszkałe poprzez wybudowanie sieci monitoringu, modelowanie hydrogeologiczne przepływu zanieczyszczeń oraz wykona analizę ryzyka. Ponadto przewidziane jest stworzenie narzędzia geo-informacyjnego mającego pomóc w rewitalizacji terenów poprzemysłowych, przeprowadzenie szkoleń lokalnych i międzynarodowych, tworzenie strategicznych planów działań.

 

Jednym z działań projektu ReSites jest dostarczenie wiedzy dla sektora publicznego i prywatnego. Dlatego w ramach realizacji projektu odbędą się szkolenia i wizyty studyjne partnerów projektu.

W Bydgoszczy takie szkolenie dotyczące zrównoważonego rozwoju terenów poprzemysłowych rozpocznie się 10 maja ( środa) w godz. 8.30 – 18.00, w budynku Idea Przestrzeń Biznesu na terenie BPPT, ul. Bydgoskich Przemysłowców 6.

 

Uczestnikami szkolenia są partnerzy projektu ReSites, partnerzy stowarzyszeni z polski: przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, oraz lokalni interesariusze związani zawodowo z tematyką terenów poprzemysłowych, m.in. Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Zarejestrowanych jest około 60 osób.

Podczas szkolenia odbędzie się wizyta studyjna na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy, które są typowym przykładem zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w Polsce. Pomimo atrakcyjnej lokalizacji, w związku z silnym zanieczyszczeniem środowiska brakuje inwestorów, którzy podjęliby się remediacji terenu. Wynika to z wysokich kosztów tego typu działań, skomplikowanej struktury własnościowej i dużego obszaru (ok. 2000 ha). Brakuje też możliwości uzyskania wsparcia finansowego na tego typu działania. Jednocześnie na terenach nieskażonych w szybkim tempie rozwijają się duże firmy, a inwestorzy są zainteresowani lokalizowaniem swoich zakładów na terenie dawnego „Zachemu”.

 

Podczas szkolenia eksperci z instytucji europejskich przedstawią dobre praktyki rewitalizacji terenów poprzemysłowych, innowacyjne metody monitoringu gruntu i wód gruntowych, „zielone” metody


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KpiarzTreść komentarza: Jak urzędnicy z Ministerstwa Kultury by przejęli zarządzanie Festiwalem Camerimage to by było jak w dowcipie z lat siedemdziesiątych. .....wprowadzając system ekonomiczny na Saharze to po tygodniu piachu by zabrakło. ...... Upadek i dorobek tego unikatowego Festiwalu zostałby zmarnowany jak wszystko za co biorą się nieudacznicy polityczniData dodania komentarza: 16.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Wiceszef MKiDN o ECF Camerimage: Dostarczamy środków, nie mając wpływu na zarządzanieAutor komentarza: WTreść komentarza: Niestety bezpiecznie nie będzie, patrząc na panujący tam ruch i ścisk nawet najlepsza poprawa nie zapewni bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 12.11.2024, 10:20Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo JagiellonówAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w niemiecki centrum handlowym. Czy coś jeszcze jest polskie w Polsce ?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:27Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kolejny zagraniczny szajs otwiera się w Polsce.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:24Źródło komentarza: Primark otwiera się w Bydgoszczy. Znamy datęAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Towarzyszu Ławrow, polskie elity wychowały się we dworach na wsi , a nie w miastach.Data dodania komentarza: 10.11.2024, 23:22Źródło komentarza: W historycznej fabryce otworzą się kawiarnie i restauracjeAutor komentarza: RyszardTreść komentarza: Gratuluję kompleksowości rozwiązania. Dobrze, że prace projektowe wykona miejscowa firma! Toruń dla odmiany szuka projektantów w Katowicach, Krakowie, Gdańsku i jeszcze dalej i co gorsze oddaje im pole w ramach systemu „projektuj i buduj”!Data dodania komentarza: 9.11.2024, 15:12Źródło komentarza: Znana jest już firma, która zaprojektuje Rondo Jagiellonów
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama