ReSites to projekt współpracy międzynarodowej finansowany ze środków Programu Interreg Europa Środkowa, którego Liderem jest Miasto Wenecja. Głównymi celami Projektu ReSites jest poprawa zarządzania środowiskowego niewykorzystanymi lub niedostatecznie wykorzystanymi terenami przemysłowymi funkcjonalnych obszarów miejskich (FUA) Europy Środkowej. Projekt rozpoczął się w czerwcu 2016 a zakończy w maju 2019. W Projekcie bierze udział 11 partnerów z 5 krajów Europy środkowej, których współpraca pozwoli na wymianę i pogłębienie wiedzy na temat zintegrowanego zarządzania środowiskowego terenami poprzemysłowymi. W ramach projektu Miasto Bydgoszcz zbada wpływ terenów dawnego Zachemu na tereny zamieszkałe poprzez wybudowanie sieci monitoringu, modelowanie hydrogeologiczne przepływu zanieczyszczeń oraz wykona analizę ryzyka. Ponadto przewidziane jest stworzenie narzędzia geo-informacyjnego mającego pomóc w rewitalizacji terenów poprzemysłowych, przeprowadzenie szkoleń lokalnych i międzynarodowych, tworzenie strategicznych planów działań.
Jednym z działań projektu ReSites jest dostarczenie wiedzy dla sektora publicznego i prywatnego. Dlatego w ramach realizacji projektu odbędą się szkolenia i wizyty studyjne partnerów projektu.
W Bydgoszczy takie szkolenie dotyczące zrównoważonego rozwoju terenów poprzemysłowych rozpocznie się 10 maja ( środa) w godz. 8.30 – 18.00, w budynku Idea Przestrzeń Biznesu na terenie BPPT, ul. Bydgoskich Przemysłowców 6.
Uczestnikami szkolenia są partnerzy projektu ReSites, partnerzy stowarzyszeni z polski: przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, oraz lokalni interesariusze związani zawodowo z tematyką terenów poprzemysłowych, m.in. Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Zarejestrowanych jest około 60 osób.
Podczas szkolenia odbędzie się wizyta studyjna na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy, które są typowym przykładem zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w Polsce. Pomimo atrakcyjnej lokalizacji, w związku z silnym zanieczyszczeniem środowiska brakuje inwestorów, którzy podjęliby się remediacji terenu. Wynika to z wysokich kosztów tego typu działań, skomplikowanej struktury własnościowej i dużego obszaru (ok. 2000 ha). Brakuje też możliwości uzyskania wsparcia finansowego na tego typu działania. Jednocześnie na terenach nieskażonych w szybkim tempie rozwijają się duże firmy, a inwestorzy są zainteresowani lokalizowaniem swoich zakładów na terenie dawnego „Zachemu”.
Podczas szkolenia eksperci z instytucji europejskich przedstawią dobre praktyki rewitalizacji terenów poprzemysłowych, innowacyjne metody monitoringu gruntu i wód gruntowych, „zielone” metody
Napisz komentarz
Komentarze