Od kilku lat podstawową formą realizacji inwestycji drogowych na osiedlach Bydgoszczy jest program utwardzania ulic gruntowych, rokrocznie uchwalany przez Radę Miasta. Czynnikami branymi pod uwagę są: gęstość zaludnienia na danej ulicy (kryterium o największej wadze), ważność ulicy lokalnej w układzie transportowym miasta (połączenie z układem dróg podstawowych i innymi drogami twardymi), oraz wskaźnik długości lokalnych dróg gruntowych do sumy długości dróg lokalnych na osiedlu. Statystyki z ostatnich lat prezentują się następująco:
- W porównaniu do roku 2015 liczba mieszkańców zameldowanych przy drogach gruntowych zmniejszyła się z 30 081 do 16 670, a więc o 44%
- W latach 2015 – 2022/23 zrealizowano 48,13 kilometrów dróg gruntowych
- W tym czasie wybudowano 93 ulice
Dokładny plan dotyczący ulic, które będą budowane w tym roku powinniśmy poznać w przeciągu 21 dni od ostatniej sesji Rady Miasta - tzn. od wczoraj.
W pierwszej kolejności będą realizowane ulice, dla których w ostatniej edycji programu rozpoczęto prace dokumentacyjne, ale ze względu na niewystarczającą ilość środków finansowych nie zostały jeszcze zbudowane. Zazwyczaj wykonano już dla nich dokumentację projektową oraz przeprowadzono wcześniej konsultacje społeczne w ich sprawie - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
W tym roku z budżetu miasta na utwardzanie ulic przeznaczono ponad 49 mln złotych. Te środki pozwolą między innymi na zakończenie prac przy ulicy Smukalskiej, rozpoczęcie prac przy ulicy Odrzańskiej, Strusiej i Sowiej, a także na realizację prac związanych z wykorzystaniem centralnego dofinansowania na drogi gruntowe. Miasto zabezpiecza na ten cel połowę niezbędnych środków, a drugą połowę finansuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
Warto pamiętać, że lokalne ulice powstają także dzięki takim miejskim współdziałaniom:
- Część zadań jest wybierana bezpośrednio przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (np. ul. Okólna, Kosmonautów, Wioślarska).
- Niektóre są przebudowywane podczas dużych projektów infrastrukturalnych (np. odcinki sąsiadujące z ul. Grunwaldzką).
- Inne powstają we współpracy z inwestorami zewnętrznymi (np. nowy układ w Łęgnowie, fragment ul. Paderewskiego).
Napisz komentarz
Komentarze