Wprowadzone zmiany będą największymi tego typu pracami na terenie Bydgoszczy od kilkunastu lat. Na czas prac w wielu miejscach centrum ruch będzie ograniczony, a wiele miejsc parkingowych zostanie wyłączonych z użytku. Wykonawcą robót została firma Saferoad Kabex Sp. z o.o z Gdańska, z którą miasto podpisało umowę o wartości 3,3 mln zł. Zapowiada ona, że projekt ma zostać zakończony latem tego roku. Jednak termin wykonania niektórych prac np. malowania znaków poziomych będzie uzależniony od pogody. Jak podaje Urząd Miasta obszar Stref Płatnego Parkowania został przeanalizowany pod kątem uspokojenia ruchu i ograniczenia prędkości na konkretnych ulicach, a wprowadzane zmiany zostały uzgodnione z Radami Osiedli, Radą ds. Estetyki Miasta, Zespołem do spraw polityki Rowerowej Miasta Bydgoszczy, a także Plastykiem Miejskim.
Strefa Płatnego Parkowania
W ramach nowej Strefy Płatnego Parkowania dostępnych będzie około 5 tysięcy miejsc. Poszerzona strefa obejmować będzie m.in. tereny Okola, Wilczaka, Bielaw, Babiej Wsi oraz parkingu przy ul. Ustronie. Cała strefa dalej będzie podzielone na dwie podstrefy, w których będą obowiązywać różne cenniki. Obecnie funkcjonujące parkometry zostanie zastąpione przez nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne urządzenia, które będą pozwalały na płacenie kartą oraz wydawanie biletu na wskazany przez kierowcę numer rejestracyjny pojazdu. W ten sposób miasto chce w przyszłości umożliwić zdalne sprawdzanie, czy auta w Strefie Płatnego Parkowania mają opłacony postój.
Nowe rozwiązania dla ruchu rowerowego
W celu ułatwienia mieszkańcom poruszania się po mieście rowerami, jak i zwiększenia bezpieczeństwa dla tych uczestników ruchu drogowe, zostaną wprowadzone kontrapasy rowerowe na m.in. ulicach Hetmańskiej, Mazowieckiej i Świętojańskiej. Z kolei al. A. Mickiewicza wraz z pl. Weyssenhoffa i odcinkiem ul. Powstańców Wielkopolskich do ronda Wielkopolskiego, podobnie jak wcześniej al. Ossolińskich, zyskają pasy rowerowe. Jeszcze inne rozwiązanie zostanie wprowadzone na ulicach Bocianowo, Czartoryskiego i Zduny, na których będzie się dobywać kontraruch rowerowy.
Bezpieczeństwo priorytetem w centrum
Na wielu ulicach zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy oraz pojawią się nowe ograniczenia prędkości do 30 km/h. Z kolei z chodników mają zniknąć auta, których parkowanie ma zostać w części lub w całości przeniesione na jezdnię. W ten sposób ma się poprawić bezpieczeństwo pieszych, z których wielu to m.in. uczniowie bydgoskich szkół czy też seniorzy. Dodatkowo na wielu parkingach mają powstać dodatkowe miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Napisz komentarz
Komentarze