Podczas wykonywanych prac archeolodzy co chwilę natrafiają na nowe znaleziska, ponieważ na terenie obecnego budynku Opery Nova w latach 1789-1945 istniały spichlerze królewskie i wojskowe.
Jak na razie odkryto kamienne pozostałości fundamentów wojskowego spichlerza z początku XIX wieku i reliktu kanału śluzowego z dobrze zachowanymi konstrukcjami drewnianymi, które stanowiły umocnienie brzegów przy ujściu do Brdy. Jeszcze niżej z kolei natrafiano na datowane na okres późnego średniowiecza drewniane i murowane relikty zabudowy ogrodu klasztoru karmelitów, który sięgał niegdyś po wschodnią część gmachu opery.
Wśród dotychczasowych znalezisk znajdują się m.in. monety z czasów pruskich, szklana pieczęć, pociski od muszkietów, czy fragment okucia skrzyni, a także dużą liczbę tzw. zabytków ruchomych, w tym ceramiki naczyniowej, kafli, dachówek, artefaktów skórzanych, szklanych, rogowych i metalowych.
Wszystkie znaleziska zostaną zakonserwowane, opisane, skatalogowane i oddane do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
W związku z prowadzonymi pracami archeologicznymi oraz robotami ziemnymi na tym terenie, od poniedziałku 20 marca godz. 8:00 zamknięta zostanie dla ruchu kładka im. J. Kiepury.
Napisz komentarz
Komentarze