Trzydniowe rozgrywki prowadzone w mieście nad Brdą skupiły 386 szachistów z 55 uczelni. W parze z rekordowym w historii zainteresowaniem AMP w szachach poszedł wysoki poziom rywalizacji.
Wśród kobiet tytułu sprzed roku z Chorzowa nie obroniła Anna Kubicka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), która uplasowała się tuż za podium. Złoto zdobyła za to jej klubowa koleżanka, Julia Antolak. Srebro wywalczyła Agnieszka Dmochowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a trzecia była Wiktoria Cieślak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
– Nie było łatwo, gdyż w pierwszym dniu zaliczyłam dwa remisy z niżej notowanymi zawodniczkami i nie napawało to optymizmem. Drugiego dnia było dużo lepiej i w sumie udało się wygrać turniej – podsumowuje Antolak, uczestniczka zeszłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w Antwerpii.
Podobnie jak w turnieju kobiet, także wśród mężczyzn triumfował przedstawiciel stołecznej uczelni, Najlepszy okazał się Mieszko Miś z Uniwersytetu Warszawskiego, który nie przegrał żadnej partii. Podium uzupełnili inni zawodnicy z Mazowsza. Drugi był Antoni Szustakowski z Politechniki Warszawskiej, a na najniższym stopniu stanął Radosław Psyk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Piąty był arcymistrz Daniel Sadzikowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, główny faworyt zawodów, któremu porażka w trzeciej rundzie nie pozwoliła zdobyć medalu.
– Osiągnąłem bardzo dobry wynik. Grało mi się płynnie i bez większych błędów udało się przejść przez ten turniej – opisuje swoje indywidualne występy Mieszko Miś z UW Warszawa.
W turnieju drużynowym, który zgromadził 49 uczelnianych zespołów, powtórzył się skład i kolejność na podium z poprzedniego roku. Zwyciężyła reprezentacja Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wicemistrzami została ekipa Uniwersytetu Wrocławskiego, a na trzeciej pozycji zakończyła zmagania Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie wygrała również klasyfikację generalną AMP. Drugie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, a trzecie – Uniwersytet Wrocławski.
Patronat honorowy nad AMP w szachach w Bydgoszczy objęli minister Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Sponsorami mistrzostw byli Bydgosta, Krajowa Grupa Spożywcza i Fale Loki Koki, a partnerami – Politechnika Bydgoska, Polski Związek Szachowy, klub szachowy Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz i uczelniana Fundacja Pischingera.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach
Klasyfikacja generalna uczelni
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Politechnika Warszawska
3. Uniwersytet Wrocławski
Turniej indywidualny kobiet:
- Julia Antolak, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Agnieszka Dmochowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Wiktoria Cieślak, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Turniej indywidualny mężczyzn:
- Mieszko Miś, Uniwersytet Warszawski
- Antoni Szustakowski, Politechnika Warszawska
- Radoslaw Psyk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Turniej drużynowy
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Uniwersytet Wrocławski
3. Politechnika Warszawska
Wyniki szczegółowe:
Indywidualnie mężczyźni - https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5831015353286656
Indywidualnie kobiety - https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5220707882500096
Drużynowe - http://chessarbiter.com/turnieje/2023/tdr_1782/results.html?l=pl&tb=206_
Napisz komentarz
Komentarze