Budynek Wieży Ciśnień wzniesiono w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim według projektu Carla Meyera. Odbiór nastąpił w maju 1900 roku. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Budynek jest 4 poziomowy.
Urząd Miasta informuje, że po zmianie sposobu użytkowania i pracach rewaloryzacyjnych w 2013 roku ponownie został oddany do użytku i od tego czasu pełni funkcję muzealno-wystawową. Jest obok Hali Pomp w Lesie Gdańskim częścią Muzeum Wodociągów. By zachować cenny obiekt w należytym stanie technicznym, MWIK zleciły dodatkowe prace konserwatorskie. Będą polegały na naprawie i uszczelnieniu odpływów rynnowych, likwidacji zawilgoceń i naprawie uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyska nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzone będą również na tarasie widokowym między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów. Wymienione zostaną też uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno zielonej barwie. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza. Wszystkie konserwatorskie zabiegi pozwolą na zachowanie cennego zabytku w dobrym stanie technicznym.
Prace rozpoczęły się w grudniu. Realizuje je lokalna firma Kom&Bud, która wygrała przetarg. Wartość inwestycji to 1,3 mln zł. Zakończenie zadania planowane jest w wakacje. Do tego czasu obiekt jest wyłączony z użytkowania.
Napisz komentarz
Komentarze