Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Horno zaprasza: Opera na afiszu. Wystawa plakatów BFO od 1994r.

Dwadzieścia cztery plakaty operowe ze zbiorów bydgoskiej opery będzie można podziwiać na wystawie w Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego przy ul. Jagiellońskiej 47 w Bydgoszczy. Wystawa towarzysząca XXIV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, organizowanemu przez Operę Nova, rusza od 4 maja i będzie trwała do 13 maja.
Horno zaprasza: Opera na afiszu. Wystawa plakatów BFO od 1994r.

Autor: materiały organizatora

Eksponowane autentyczne plakaty operowe prezentują kolekcję prac zaprojektowanych przez najwybitniejszych polskich grafików, m.in. przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Plakat operowy, pełniąc rolę graficznego skrótu, wymykał się zawsze rozwiązaniom komercyjnym, przez co charakteryzował się wysokimi walorami artystycznymi, wyrafinowanym językiem plastycznym i typograficznym, ekspresyjnością i dbałością o wykonanie. Prezentowane na wystawie plakaty wyszły daleko poza funkcje informacyjne i zapowiadające nadchodzące wydarzenia operowe. Plakaty operowe to wyjątkowe dzieła, które pokazują związek projektu graficznego i muzyki. Za każdym plakatem operowym stoi konkretna fabuła przekazana w graficznej i syntetycznej prostocie plakatu.

Starannie wyselekcjonowane przez nas plakaty operowe warto zobaczyć z kilku powodów - uważa Hanna Kardas założycielka BCS-u. W dobie grafiki komputerowej plakaty operowe wykonane tradycyjnymi metodami nabierają wyjątkowego znaczenia. W większości przypadków plakaty te od początku do końca wykonywane są w tradycyjny sposób za pomocą farby, tuszu i pędzla, bez użycia fotografii, komputera i programów graficznych, W procesie ich powstawania towarzyszyły im raczej środki przynależne malarstwu i typografii. Są to tak naprawdę obrazy, głęboko przemyślane, zarówno pod względem formy, jak i treści. Dlatego też polska szkoła plakatu jest tak doceniana na całym świecie. W prezentowanych przez nas pracach opowiadających historię wystawianych oper widać zindywidualizowany styl twórców i wysokie walory artystyczne. Plakaty zaskakują nas nie tylko różnorodnością rozwiązań plastycznych, ale też dowcipem, aluzyjnością, aforyzmami, graficznymi skojarzeniami. Sam plakat operowy jest bardzo trudną formą sztuki, gdyż w jednej prostej formule musi zawierać nie tylko informację o wydarzeniu operowym, ale także ukazać za pomocą środków graficznych wybrany fragment libretta czy tytuł opery. Bywa, że plakat unika jednoznacznego wskazania, gra metaforami, zaskakuje skojarzeniami i aluzjami. Oglądając plakat operowy zmuszani więc jesteśmy do refleksji, do wyjścia poza prosty reklamowo-graficzny znak. Prezentowana u nas wystawa pokazuje więc doskonały warsztat graficzny, perfekcyjne rozplanowanie typograficzne, czy nawet unikalne, charakterystyczne dla każdego z twórców liternictwo. Wszystkie te cechy powodują, że warto wystawę odwiedzić, prezentowane plakaty są często nie mniej interesujące od przedstawień, które swego czasu zapowiadały, są ich spójną częścią. Jestem pewna, że te wysmakowane artystycznie kreacje na długo pozostaną w pamięci zwiedzających. Po prostu, obok prezentowanych plakatów nie można przejść obojętnie.

Plakaty autorstwa najwybitniejszych polskich twórców, takich jak: Wiesław Rosocha, Wiesław Wałkuski, Wiktor Sadowski, Rosław Szaybo, Wiesław Grzegorczyk, Michał Batory

czy Karolina Michałowska-Filipowicz będzie można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego od 4 do 13 maja br.

Wśród zaprezentowanych prac znajduje się prawdziwy unikat – jedyny zachowany egzemplarz plakatu z I edycji Bydgoskiego Festiwalu Operowego z 1994 roku.

Dodatkowo, będzie można obejrzeć suknię Zofii ze spektaklu Stanisława Moniuszki ,,Halka" z 2013 roku.

 

Ceny biletów :

Bilet normalny – 5 zł

Ulgowy – 3 zł

Dla posiadaczy karnetów na XXIV Bydgoski Festiwal Operowy wstęp na wystawę jest darmowy.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 10 km/h

STARY RYNEK

ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BZGTreść komentarza: Znowu ta toruńska ***** Ostrowski, który notorycznie zdradza B-szcz we wszystkim na rzecz tego toruńskiego grajdołu zamieszkałego przez socjopatów z antybydgoską psychozą. :( Zaczął niszczyć nawet Tow. Przyj. M. B-szczy doprowadzając do rezygnacji prawdziwych bydgoszczan, ale ktoś wreszcie wytłumaczył tej toruńskiej gnidzie podającej się za bydgoszczanina, choć nim nie jest ani z urodzenia ani z przekonania, że ma wy... opuścić to Towarzystwo. Bydgoszczanie go żywiołowo nienawidzą, jako toruńskiego zdrajcę niszczącego B-szcz z toruńskimi psychopatami!! Won do Grajdołu ZDRAJCO!!!Data dodania komentarza: 28.03.2025, 12:51Źródło komentarza: Od kwietnia loty do FrankfurtuAutor komentarza: Natalia i ZuziaTreść komentarza: Tak naprawdę to szkoda że nasz trener trenuje w Nowy Jorku a nie u nas. Było fajnie.Data dodania komentarza: 21.03.2025, 13:49Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: SlawTreść komentarza: Gratulacje! Dzięki trenerowi R.Pujszo ciągle "słychać " o bydgoskim judo !Data dodania komentarza: 20.03.2025, 21:26Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: KamilTreść komentarza: UMK -bez medalu a inne nie wiem.Data dodania komentarza: 19.03.2025, 11:29Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: MisiekTreść komentarza: GratulacjeData dodania komentarza: 18.03.2025, 23:04Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły GospodarkiAutor komentarza: Kanupriya RawatTreść komentarza: Congratulations 🎉🎉Data dodania komentarza: 18.03.2025, 21:09Źródło komentarza: Za nami udany start judoków z Wyższej Szkoły Gospodarki
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama