Styczniowa propozycja dla najmłodszych
Nowy rok w bydgoskim teatrze rozpoczniemy pokazami spektaklu „Mleko.” To propozycja dla „najnajów,” którą wyreżyserował Paweł Łysak. Spektakl bardzo sensoryczny, gdzie plusk, szmer i chlup nabierają nowego znaczenia. Na spektakl ten zapraszamy dzieci do 4 roku życia wraz z rodzicami. „Mleko” zagramy 7 stycznia o godzinie 16.00 oraz 8 stycznia o godzinie 10.00 i 12.00.
Premiera „Komediantki” w reżyserii Anity Sokołowskiej
W styczniu na małej scenie TPB swoją premierę będzie miała „Komediantka”. Spektakl, który jest adaptacją powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule, jest debiutem reżyserskim Anity Sokołowskiej.
„W spektaklu przyglądamy się kondycji artystów, ale też - szerzej - temu, co z nami zrobił czas napięcia związanego z wojną, pandemią, realiami politycznymi. Czy warto spalać się i gonić za marzeniami, czy warto w tym niepewnym świecie trwać przy swoich ideałach? Używamy narracji Komediantki i historii napisanej przez Reymonta nasączając ją własnym doświadczeniem, opowiemy o dążeniu kobiety-jednostki do prawa wyzwolenia się
z pętających ją rygorów życia społecznego. Do prawa samostanowienia o sobie, potrzebie wolności i samorealizacji.” – mówi reżyserka Anita Sokołowska.
Na pokaz przedpremierowy zapraszamy 13 stycznia o godzinie 19.00, premiera obędzie się 14 stycznia o godzinie 19.00, natomiast pokazy popremierowe zaplanowaliśmy na 15 stycznia o godzinie 16.00 i 19.00.
Obraz emigracji – pokazy rezydencji Mikity Ilyinchyka
„F***ing in Brussels” to kolejna propozycja teatru na styczniowe wieczory. Spektakl, stworzony w ramach rezydencji artystycznej Mikity Ilyinchyka, opowiada o losie młodego emigranta, który próbuje odnaleźć się w Zachodniej Europie. Jest to z jednej strony portret najmłodszej generacji - przyzwyczajonej do dobrobytu, płynności relacji i braku konieczności podejmowania decyzji, z drugiej zaś - studium najbardziej pierwotnej złości, która uruchamia obce i trudne do opanowania instynkty. Bohater staje się symbolicznym zakładnikiem własnego terytorium, żyjąc gdzieś „pomiędzy”, tocząc nieustanną walkę z koniecznością i niechęcią do podporządkowania się rolom oraz zasadom, których nie rozumie.
Spektakl niezwykle ważny w obliczu trwającego na świecie kryzysu migracyjnego. Zachęca do refleksji i pochylenia się nad losem wszystkich uchodźców, niezależnie od narodowości.
Na pokazy spektaklu zapraszamy 19 stycznia o godzinie 18.00 , tutaj zaplanowaliśmy pokaz dedykowany studentom i nie tylko, oraz 21 stycznia o godzinie 19.00 i 22 stycznia o godzinie 18.00.
Styczniowa podróż do „Ameryki”
Styczniowy afisz zamkną pokazy spektaklu „Ameryka”. Reżyserka Julia Holewińska zabiera nas w podróż po Ameryce Południowej, tej nieznanej, nieodkrytej i nieoczywistej.
Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich”. Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.
W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości.
Spektakl, który bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, w styczniu zagramy aż cztery razy - 26 i 27 stycznia o godzinie 11.00, a także 28 stycznia o godzinie 18.00 i 29 stycznia o godzinie 16.00.
Bilety na spektakle repertuarowe są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście od strony Parku Kochanowskiego, od ul. 20 stycznia 1920 r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.
Napisz komentarz
Komentarze